HaberlerİranOrtadoğu

Said Celili, Erdoğan ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile uluslararası ve bölgesel konuları görüşrü.

Kısa bir ziyaret için Ankara’ya gelen Celili bu görüşmede son bir yıl zarfında direniş hareketinin ilerlediğini belirterek, bu durumun bölge ülkelerinin uluslararası arenada siyasi işbirliğini kaçınılmaz kıldığını ifade etti.

Son zamanlarda siyonist rejimin uluslararası arenada başarısızlıklarının altını çizen Celili, bölgesel işbirliğinin arttırılması ve uluslararası politik arenada safların daha yakın tutulması ile tüm hukuki ve politika kapasitelerin bu rejim aleyhine kullanılması gerektiğini vurguladı.

Milletlerin haklarını hiçe sayarak gayrı meşru emellerinin peşinde olan güçlerin peş peşe uğradıkları yenilgilere vurgu yapan Celili, bunun bölge ülkeleri açısından bir fırsat olduğunu ve bölge ülkelerinin işbirliklerini geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmede, İran-Türkiye arasındaki geniş işbirliğine değinerek iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Erdoğan, yabancı güçlerin bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlamadaki başarısızlıklarına işaretle, bölge ülkeleri özellikle İran ve Türkiye işbirliğinin önemine değindi ve, ‘’ Müslüman devletler İslam dünyası ve Müslümanlar aleyhine yapılan tahriklere sessiz kalmamalıdır’’ dedi.

Celili, Erdoğan ile görüşmesinden sonra İstanbul’a hareket ederek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşükten sonra İran’a hareket etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.