İran

Said Celili: İran halkı gururla İslam inkılabının ikinci 40 yılına başladı

İran İslam Nizamının Maslahatını Belirleme Kurumu üyesi Said Celili, İran halkının gururla İslam inkılabının 40 yıllık ikinci dönemine başladığını söyledi.

Celili, bugün Tahran cuma namazı öncesinde cemaate hitaben yaptığı konuşmada, İran halkının gurur ve başarıyla İslam inkılabının 40 yılını geride bıraktığını ve düşmanların da bu gerçeği itiraf ettiklerini  söyledi.

Celili, Amerika’nın bölgede 7 trilyon dolar harcadığını ama ABD başkanının Irak’a gece karanlığında gizlice ve habersiz bir şekilde gittiğini ve  o ziyarette de yalnızca ABD üssünü gördüğünü ve çok kısa zaman kalarak ayrıldığını belirterek, ”halbuki İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin son ziyaretine bakıldığında nasıl karşılandığı ve iki ülke halkları arasında kardeşliğin nasıl olduğu pekala görülmektedir’ dedi.

Said Celili, nükleer anlaşma konusunda Avrupa ve ABD’nin sözlerine bağlı kalmadıklarına temasla, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını defalarca vurgulamasına rağmen  ABD ve AB’nin nükleer anlaşmaya bağlı kalmadıklarına dikkat çekti.

İranlı yetkili, İran İslam Cumhuriyeti’nin savunma gücünü arttırdığını belirterek İran’ın füze programı  ve savunma alanında kimseden izin almayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı