HaberlerİranOrtadoğu

Saldırana ve saldırganı destekleyene anında yıkıcı yanıt verilecek

İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı, silahlı kuvvetlerinin en son getirilerine işaretle, bu yıl geniş çaplı bir askeri tatbikatı düzenleneceğinin haberini verdi.

18 Nisan Ordu Günü arifesinde gazetecilerin sorularına yanıt veren İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan, İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin getirileri hakkında bilgi vererek, Polonya uçak kazasının ardından ilk kez İran’da üst düzey bir yetkiliyi taşıyan uçaklarda “tandem” paraşütü bulunacağını, tehlike anında paraşütçü söz konusu yetkiliyi kendine bağlayarak “tandem” paraşütüyle uçaktan atlayacağını, bunun tatbikatı da 18 Nisan Ordu Günü törenleri sırasında yapılacağını söyledi.

Konuşmasının devamında 18 Nisan Ordu Günü’nde düzenlenecek askeri geçit töreni hakkında bilgi veren Tuğgeneral Purdestan, “Ordu tarafından dizayn edilen yeni radar teçhizatları, insansız uçak ve helikopteri, yeni dizayn edilen teçhizat ve silahlar, hafif zırhlı araçlar, yeni otomatik silahlar ve Kara Kuvvetleri’nin diğer getirileri 18 Nisan’da sergileneceklerdir”dedi.

İran’da dizayn edilen ve üretilen insansız uçakları hakkında da bilgi veren Purdestan, söz konusu insansız uçakların uzaktan görüntü almak ve gönderebilmek imkanı ve ayrıca uzun menzilli görevlere de çıkabilecek güce sahip olduklarını açıkladı.

İran İslam Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı, İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin tüm güçlerinin katılmasıyla bu yıl büyük ve geniş çaplı askeri tatbikatı düzenleneceğinin bilgisini verdi.

“Irak’ın, istikrara kavuşmasına günden güne arttığında Amerika, güçlerini Afganistan’a yönlendirecek ve bu durum İran için tehlike olasılığı yükselebilecek”diyen Tuğgeneral Purdestan, bu esasa göre ülkenin doğusunda kara, hava ve deniz güçlerinin katılmasıyla geniş çaplı askeri tatbikatları yapılacağını kaydetti.

Ordunun her türlü saldırıya karşı hazırlıklı olduğunu ve olası bir savaşın uzun süreceğini kaydeden Purdestan, “Düşmanla savaşımız sadece iki gücün karşı karşıya savaşı şeklinde olmayacak. Saldırgan ülkenin tüm menfaatleri hedefimiz dahilinde olacak. Saldırgan ülkeyi destekleyen her ülkeyi de düşman olarak göreceğiz ve onlara gereken cevap verilecek” diye konuştu.

Purdestan ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri tarafından muhtemelen bu ay veya Mayıs ayında Umman Denizi’nde askeri tatbikat yapılacağının haberini verdi.

Purdestan, İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik olası her çeşit saldırya anında yıkıcı yanıt verileceğnin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.