HaberlerİranOrtadoğuYemen

Saldırıların artmasının Yemen’deki krizin çözümüne katkısı yoktur

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, bazı ülkelerin Yemen’e yönelik saldırıları ve askeri girişimlerini yoğunlaştırmasının, bu ülkedeki krizin çözümüne katkı sağlamadığı gibi, çözüm sürecini daha da karmaşık hale getirdiğini ifade etti.

Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abullahiyan, BM’nin Yemen Özel Temsilcisi İsmail Valed Şeyh Ahmet ile telefonla yaptığı görüşmede, uluslararası camianın Yemen’de yaşananlar ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerine aykırı olan çocuk ve kadınlar başta olmak üzere savunmasız ve mazlum Yemenlilerin katliamına karşı göz yummuş olmasını, üzüntüyle dile getirerek, askeri saldırı yapanların sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirtti.

İran’ın bölgesel sorunların siyasi yollar ve diyalogla çözümlenmesi konusunda ilkeli ve değişmez görüşüne temas eden Emir Abullahiyan, Tahran’ın BM’nin krizin siyasi çözümüne katkıdaki yapıcı rolüne halen vurgu yaptığını, askeri girişimlerin durması ve Yemenli gruplar arasında diyaloğun başlatılmasını Yemen’deki mevcut durumdan tek çıkış yol olduğuna inandığını kaydetti.

Görüşmede BM’nin Yemen Özel Temsilcisi de, Yemen krizinin siyasi çözümüne vurgu yaparak, BM’nin Yemen’de siyasi sürecin tamamlanması, kalıcı ateşkes için diyalog yapılması ve Yemenli gruplar ve partiler arasında siyasi anlaşma yapılması için çalıştığını söyledi.

Şeyh Ahmet, sözlerinin devamında, siyasi çözüme sarılmak ve savaştan uzak durulmasının, kuşkusuz Yemen ve bölgede herkesin lehine olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ayrıca, Rusya Devlet Başkanı’nın Özel Ortadoğu ve Afrika Temsilcisi ile, Yemen’deki son gelişmeleri Tahran’da masaya yatırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.