AsyaGenelHaberlerİranOrtadoğu

Salihi, Afganistan’da barış ve istikrara vurgu yaptı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Tahran’ın Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı dün gece Tahran’da Afganistan’ın bağımsızlığının 99. yıldönümü dolaysıyla düzenlenen merasimde, Afganistan halkının içeri ve dışarıda birçok sorunlarla karşı karşıya olduklarına işaretle, bu ülkede bir an evvel barış ve istikrarın sağlanmasını temenni etti.

Afganistan halkının barışı hakkettiğine dikkat çeken Salihi, 40 yıl önce Afgan göçmenlerin İran’a girdiklerinde İslam Cumhuriyeti’nin kendi Afgan kardeşlerine yardım için mevcut kapasite ve imkanlara göre elinden geleni yaptığını kaydetti.

Salihi ayrıca, 500 binden fazla Afgan öğrencinin İran okullarında eğitim gördüğünü, ayrıca İran üniversitelerinin Afgan öğrencileri de kabul ettiğini söyledi.

Atom Enerjisi Kurumu Başkanı uluslararası camiadan bölgede barış ve istikrar için katkıda bulunmasını ve tüm ülkelerin Afganistan’da barış ve sebatın sağlanmasına yardım etmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.