HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Salihi: Amerika’nın siyasetleri doğru ve mantıklı değil

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, Amerikan yönetiminin siyasetlerinin doğru olmadığını belirterek, ‘sıfır zenginleştirme’ planının gündeme getirilmesinin geçmişteki hataların tekrarı olduğunu söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Salihi, dün Norveç’de ‘Oslo Forum’ oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika’nın İran’ın uranyum zenginleştirme programını durdurmasına yönelik çabalarına işaretle, ”Aslında nükleer anlaşma müzakerelerinin başlaması bu siyasetlerin kenara konması ve Amerika’nın siyasetlerinde değişikliğin olması üzerineydi’ dedi.

Salihi, dünya toplumunun Amerika’nın temelden yoksun, mantıkdışı kararlarına yönelik tepkisinin açık şekilde görüldüğünü belirterek, ‘Avrupa Birliği ile diğer nükleer anlaşma destekçisi ülkeler, Amerika’nın bu siyasetlerine karşı zamanında uygulamada tepkilerini ortaya koymamaları halinde, bölge ve dünyanın düzeni ve güvenliği bozulma ile karşı karşıya gelir’ dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, sözkonusu oturumda, bölge oyuncuları arasında diyalogun zaruri olduğuna da temasla, İran’ın bölgesel buhranların görüşmeler yoluyla giderilmesine hazırlıklı olduğunu söyledi.

Salihi, Oslo Forum oturumuna katılmak için geçen pazartesi günü Norveç’e gitmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.