HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: Avrupa’dan Gelen Öneriler Yeterli Değil

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı; İran’ın beklentilerini karşılamak için AB’den yapılan tekliflerin yetersiz olduğunu belirterek, mevcut şartlarda nükleer anlaşmanın korunmasına şüpheyle yaklaştığını kaydetti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, dün Norveç’in başkenti Oslo’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Salihi görüşmede, Amerikan yönetiminin geçmiş dönemlere göre nükleer anlaşmayla ilgili son siyasetlerinin yıkıcı olduğunu belirterek, “mevcut şartlarda nükleer anlaşmanın korunmasının kuşkulu olduğunu’ belirterek, Avrupa Birliği tarafından yapılan tekliflerin İran İslam Cumhuriyeti’nin beklentilerini karşılamada yetersiz olduğunu” söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, nükleer anlaşmadan dolayı iktisadi, bankacılık ve yatırım alanlarındaki sonuçların İran’ın beklentilerinin çok altında olduğunu belirterek, BM ve Avrupa ülkeleri gibi nükleer anlaşmayı destekleyenlerin Amerikan başkanı Trump’ın siyasetleri karşısında durmaları gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri de görüşmede, nükleer anlaşmada ABD’nin dışında kalan ülkelerle nükleer anlaşmanın korunması için ikili görüşmeleri sürdüreceğini hatırlatarak, bu anlaşmanın dünya istikrarı için korunması gerektiğini belirtti.

BM Genel Sekreteri; İran’ın Avrupa Birliği’nden iktisadi ve siyasi beklentilerini anladığını belirterek, nükleer anlaşma taraflarından en yakın fırsatta İran’ın beklentilerinin karşılanması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.