İran

Salihi: Bercam çıkmazı aşılmakta

İran Atom enerjisi Kurumu-İAEK başkanı Bercam nükleer anlaşmasının aşılmakta olduğuna işaretle, nükleer anlaşma ile ilgili görüşmelerin teknik aşamaya girdiğine ve başlangıçtaki keşmekeşlerin geride bırakıldığının, baştaki çıkmazların aşıldığı anlamında olduğunu, bunun ise “müjdeli” bir konu olduğunu söyledi.

Ali Ekber Salihi dün Club House sosyal sitedeki konuşmasında, “gelecek hafta Viyana’da teknik aşamada görüşmelerin yapılacağını ve teknik konuların, Bercam alanında hukuki ve siyasi konular alanında eksen konu olduğunu” söyledi.
İAEK başkanı Cuma günü Bercam komisyonu oturumunun siyasi ve hukuki alanın gözden geçirilmesine sebep olduğunu ifade etti.
Salihi Amerika’nın akıllanması gerektiğini, İran İslam cumhuriyetine her ne kadar baskılar artarsa daha güçleneceği sonucuna vardığına işaretle, “İran bölgenin altın anahtarıdır; eğer bölgedeki kilidin açılmasını istiyorlarsa; anahtar İran’dır” dedi.
İAEK başkanı hali hazırda İran’da yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumun 50 kg olduğuna işaretle, gelecek aylarda nükleer çalışmalar konusunda İran halkının iyi haberler duyacağını söyledi.
Salihi “nükleer hakların hiç birini bırakmamak gerektiğine” değinerek, batı ile tartışma konusunun nükleer olmadığını; İslam inkılabının zafere ulaştığı günden beri batı ile sorunların başladığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.