İslami Davet

Salihi: Beyaz Saray’ın İran’dan ağır su almama isteği Amerika’nın sorunudur

2 Aralık 2017 12:56

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Amerika yeni yönetiminin İran’dan ağır su almama isteğinin kendi sorunları olduğunu söyledi.

Beyaz Saray yetkilileri geçtiğimiz perşembe günü yaptıkları açıklamada, Obama döneminde İran’dan ağır su alımıyla ilgili yapılan anlaşmanın durdurulduğunu bildirmişlerdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi ise yaptığı açıklamada, ‘Amerikalılar bizden 30 ton ağır su almışlardı ve bunun devamını istiyorlardı fakat yeni hükümetleri İran’da ağır su alamamalarını söylemiştir ve bu da kendi sorunlarıdır’’ dedi.

Salihi, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) farklı yorumuna karşı çıktığı ve UAEK Başkanı Amano’nun son raporundan bir cümlenin düzeltilmesini istemesine karşın bir soruya, ‘’Bazılarının kendi yorumları vardır ve bizim UAKE temsilcimiz yorumların tek taraflı olmaması ve KOEP’in metnine bağlı olmasını söylemiştir. Bazıları bazen olaylarda kendi yorumlarını katmak istiyorlar fakat biz KOEP’te belirtildiği gibi davranılması gerektiğini söyledik’’ dedi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndaki daimi temsilcisi Rıza Necefi de, KOEP’in tek taraflı olmadığını bu doğrultuda anlaşmada imzası bulunan Amerika’nın taahhütlerini yerine getirmemesinin ise kabul edilemez bir girişim olduğunu bildirmiştir.

Salihi: Beyaz Saray’ın İran’dan ağır su almama isteği Amerika’nın sorunudur Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık