HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: Buşehr nükleer reaktörünün güvenliği sağlam

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran’ın güneyinde yer alan Buşehr nükleer reaktörü güvenliği ve korumasının sorunsuz devam ettiğini bildirdi.

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, bugün Tahran’da Kuveyt-İran Parlamento Dostluk Grubu başkanı Ahmed Abdulmuhsin el’Moleyfi’yi kabulünde, düşmanların özellikle İran ve Kuveyt arasındaki dostluk ilişkilerini bozmak ve yine Buşehr nükleer santralinin güvenliğiyle ilgili yoğun propaganda ve kampanya sürdürmekte olduğunu hatırlatarak. Buşehr nükleer reaktörünün deprem gibi doğal afetler karşısında gerekli güvenlik ve korumaya sahip olduğunu söyledi.

Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansının sürekli olarak Buşehr nükleer santrali üzerindeki denetimlerini aksama olmaksızın sürdürmekte olduğunu belirten İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, bazı ülkelerin bu santralin güvenliği konusunda ileri sürdükleri kaygılarının tamamen yersiz olduğunu bildirdi.

Başta Suriye krizi olmak üzere bazı bölgesel sorunlara da temas eden Salihi, bölge ülkelerinin bu konularda diyalog içinde olmaları ve Suriye krizine acil bir çözüm yolu bulmalarının şart olduğunu belirtti.

Kuveyt-İran Parlamento Dostluk Grubu başkanı Ahmed Abdulmuhsin el’Moleyfi de bu görüşmede iki ülke ve halklar arasındaki derin tarihi geçmiş ve ilişkilere temasla, Kuveyt devleti ve halkının her zaman İran devleti ve halkına Kuveyt’in Saddam rejimi tarafından işgal edilişi sırasındaki yardımlarından ve desteğinden dolayı teşekkür ettiğini ve minnettar olduğunu bildirdi.

Kuveyt-İran Parlamento Dostluk Grubu başkanı Ahmed Abdulmuhsin el’Moleyfi ayrıca bölge düzeyinde sürdürülen mezhep ve kavmiyetçi fitnelerin sadece bölge halklarını ve masum insanları hedef alacağı uyarısında bulunarak bu fitneciliklerin önlenmesi için siyasi diyalog çalışmalarının sürdürülmesinin bir zaruret olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.