AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Salihi; İngiltere, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve Cezayirli mevkidaşlarıyla görüştü

İran İslam Cumhuriyeti’nin üst düzey heyetinin BM’deki temasları çerçevesinde İngiltere, Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Cezayir Dışişleri Bakanları Ali Ekber Salihi ile görüştüler.

Hollanda Dışişleri Bakanı ile görüşen Salihi, Tahran ve Lahey arasındaki olumlu ilişkilere işaret ederek, engellerin kaldırılması ve diyaloğun ilişkilerin geliştirilmesine zemin hazırlayacağını ve iki ülke arasında ticari ve ekonomi iş birliği hacminin artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Salihi ayrıca Avrupa’da bazı akımlar ve kişilerin İslam ve Müslümanlara karşı tahrik edici girişimlerini de eleştirdi.

Görüşmede Hollanda Dışişleri Bakanı da iki ülke ilişkilerinde oluşan olumlu sürece değinerek “Hollanda hükümeti, başta İslam olmak üzere tüm dinlerin özgürlüğüne ve din ile ilgili akımların veya kişilerin ifade özgürlüğünün yasalar dışına çıkmaması gerektiğine inanıyor” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı ile görüşen Salihi, bölgedeki mevcut gelişmelere işaret ederek, Batı’nın bu gelişmelerle ilgili siyasi çelişkilerini ve çifte standartlı tutumunu eleştirdi.

Salihi “Batı ve özellikle Avrupa çelişkili tutumunu bir tarafa bırakarak bölgede önemli bir ülke olan İran konusundaki tutumunu değiştirmeli” dedi.

İngiliz Bakan da görüşmede İran ve İngiltere arasında karşılıklı saygıya dayalı iş birliğin önemine vurgu yaparak, “iki taraf arasında bir takım sorunlar yaşansa da uyuşturucuyla mücadele ve Afganistan’da istikrarın sağlanmasına yardımcı olunması gibi iş birliği alanları mevcuttur. Siyasi diyalog ve iş birliği, yanlış anlamaları önleyebilir. Biz, iki ülke ilişkilerinde daimi sorunların yaşanmasını istemiyoruz. İran’ın barışçıl nükleer enerji kullanma hakkını da destekliyoruz ve barışçıl nükleer enerjinin geliştirilmesi için yardımcı olmak gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Öte yandan Salihi ve Finlandiya mevkidaşı arasındaki görüşmede taraflar, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve iş birliğin artması için uygun iş birliği ortamının kurulması gerektiği üzerinde durdular.

İki ülke arasında her zaman iyi ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Salihi, İran’ın ilişkilerin geliştirilmesine hazır olduğunu da açıkladı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile görüşen Salihi, iki ülke arasında geçmişe dayanan iyi ilişkilere değinerek ülkesinin iş birliğin geliştirilmesine hazır olduğunu belirtti.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı da görüşmede iki ülkenin ekonomi, ticaret ve enerji gibi alanlarda iş birliğini geliştirebileceğini belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanı ile Salihi bir araya gelerek Tahran-Cezayir ilişkilerinin geliştirilmesinden duyulan memnuniyeti dile getirerek, siyasi, ekonomi ve kültürel alanlarda ortak iş birliğin güçlendirme yollarını değerlendirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.