İran

Salihi: İran, dünyadaki radyofarmasötik ihracatçılarından biridir

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, İran’ın radyofarmasötik alanında Hindistan, Lübnan, Suriye, Irak ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yaptığını bildirdi.

Ali Akber Salihi, dün akşam İran İslam Cumhuriyeti 1.Kanal’da bir programda yaptığı açıklamada, İran’ın faaliyete geçirilen nükleer enerji alanındaki son başarılarını anlattı.

Salihi bu bağlamda şunları söyledi: ”Çoğu nükleer yakıt döngüsüne dayanan ve çoğu zenginleştirme ile ilgili olan 133 kazanım elde ettik.

Salihi, kan bankasının ihtiyaç duyduğu özel santrifüje de işaret ederek “Bu santrifüjler Almanya’dan yüksek bir fiyata satın alınacaktı, ancak onları mükemmel kalitede üretebildik.” dedi.

Salihi, Corona aşısı için gerekli ekipmanlardan birinin santrifüj olduğunu belirterek, ”İran Atom Enerjisi Teşkilatı, Corona aşısı üreten firmalardan biri için bir şirket aracılığıyla santrifüj üretti.” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ‘Nükleer endüstrinin altyapısı çok titiz bir şekilde korunmuştur. Üst düzey yetkililer, nükleer endüstri yetkililerine talimat verirlerse kısa sürede bu alanda büyük fırtınalar kopar’ dedi.

Ulusal Nükleer Teknoloji Günü’nün 15. Yıldönümü adlı törende konuşma yapan Salihi, ‘İslami İran düşmanlarının yasa dışı ve baskıcı yaptırımları uygulamasından kaynaklanan tüm kısıtlamalara ve zorluklara rağmen, nükleer bilimin çeşitli alanlarında güçlü ve sağlam bir şekilde çeşitli plan ve projeler hayata geçirildi. Ayrıca hükümetin akılcı yaklaşımı ile dünya ile yapıcı bir etkileşim politikası uygulanmaktadır’ diye belirtti.

İslami Şura Meclisi’nce alınan karar sonrası, Atom Enerjisi Kurumu’nun bu kararı titiz bir şekilde uyguladığına dikkati çeken Salihi, ‘Bu ulusal sanayinin altyapısının titiz bir şekilde sürdürüldüğü görüldü. Üst düzey yetkililer, nükleer endüstri yetkililerine talimat verirlerse kısa sürede bu alanda büyük fırtınalar kopar’ diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.