HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: İran ve Avrupa’nın nükleer işbirliği sürüyor

İran atom enerjisi kurumu İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi, İran ve Avrupa arasında nükleer projelerde işbirliği çok iyi ilerlediğini açıkladı.

Tahran’da Nükleer kazanımların sergilendiği fuarın açılış töreninin kulisinde gazetecilere Avrupa ile işbirliği meselesini değerlendiren Salihi, bu işbirliği teknik boyutta iyi ilerlediğini, Avrupalılar İran’da Ortadoğu nükleer güvenlik merkezi gibi bazı projeleri uyguladıklarını, Avrupa bu projede İran’a karşı 20 milyon avroluk bir mali yükümlülük üstlendiğini belirtti.

İranlı uzmanların şimdiki şartlarda araştırma reaktörlerini tasarlayabildiklerini belirten Salihi, komşu ülkeler hafif su araştırma reaktörüne ilgi duydukları takdirde İran ile işbirliği yapabileceklerini kaydetti.

Başkan Salihi Avrupa ile siyasi ve hukuki boyutta bazı anlaşmazlıkları söz konusu olduğunu belirterek, her iki tarafın kendi beklentileri olduğunu, Avrupalı yetkililer mali kanalı açmakla olumlu bir adım attıklarını ancak İran da onlardan nihai adımı atmalarını beklediğini, aksi takdirde İran Bercam nükleer anlaşması hakkında uygun kararı uygun zamanda vereceğini vurguladı.

Salihi, Avrupalı yetkililerin açtıkları mali kanal INSTEX’i olumlu bulduklarını, fakat Avrupalılardan nihai adımı atmalarını beklediklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.