HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Salihi: İran ve Venezüella ilişkileri son derece derindir

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, İran ve Venezüella arasında çeşitli alanlarda çok kapsamlı ilişkilerin olduğunu söyledi.

Salihi, Tahran’da Venezüella dışişleri bakan yardımcısı David Velaskez’le görüşmesinde; iki ülke arasında ilişkileri bölgesel ve uluslar arası arenada çok kapsamlı olduğunu belirterek, bu ilişkilerin Venezüella’da yeni cumhurbaşkanı Maduro’nun döneminde de sürmesini temenni etti.

İran ve Venezüella arasında siyasi alanda ilişkilerin en üst düzeyde olduğunu belirten Salihi, İran’ın Venezüella ile ticari, iktisadi, sanayi ve diğer bütün alanlarda ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu ve önem verdiğini söyledi.

Sözkonusu görüşmede Venezüella dışişleri bakan yardımcısı da, Tahran’da düzenlenecek olan Suriye Dostları Oturumu’na gelmekten dolayı memnuniyeti dile getirirken; İran halkı ve devletinin Venezüella’ya yönelik ilgiden ve dayanışma duygusu içinde olmasından dolayı teşekkür etti ve İran cumhurbaşkanının ‘Çavez’in cenaze merasimine katılması’nın da ikili ilişkilerin hangi boyutta olduğunu göstermesi bakımından açık bir kanıt olduğunu söyledi.

Venezüellalı yetkili, İran’ın Latin Amerika bölgesinde iyi bir konuma sahip olduğunu belirterek, İran ve Venezüella ilişkilerinin İran’ın bu bölgedeki konumunun daha da güçlenmesine vesile olacağını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.