HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: Komşu ülkeler İran ile nükleer işbirliğine hazır

El Ahd Haber Ajansı’na konuşan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, “Bazı gereksiz reformların uygulanmasına rağmen nükleer anlaşma bizim beklediğimiz gibi oldu ve bu anlaşma nükleer programı etkilemeyecektir” dedi.

Nükleer konusunda İran’ın bazı sınırlamaları kabul ettiğini duyuran Salihi, “Örneğin bizden uranyum üretimiyle ilgili olan nükeer faaliyetlerde bulunmamamız istendi. Biz bu konuyu kabul ettik. Çünkü zaten ona ihtiyacımız yoktu. Biz, karşı taraflara gelecek yıllarda bu alana dahil olmayacağımızı bildirdik. Halbuki uranyumun üretim teknolojisini de biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Salihi, İran ve Rusya arasında imzalanan anlaşmalar hakkında bilgi vererek , “İki ülke arasında önceden bazı anlaşmalar vardı, lakin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İran’a düzenlediği ziyarette yakıt takasıyla ilgili anlaşmaların yürürlüğe girmesi gerektiğini vurguladı. Bu anlaşmaya göre, Rusya’ya gönderilen 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum yerine İran sarı kek alacaktır” diye ekledi.

Bazı Komşu ülkelerin nükleer santral inşaatı için İran’dan yardım talebinde bulunduğunu dile getiren Salihi, “Biz bu talebin üstesinden gelebiliriz, yalnız her şeyden önce bu konunun incelenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.