BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Salihi: Ülkenin nükleer teknolojiye sahip olması gurur kaynağımızdır

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salehi, halkın özgüvenle nükleer teknolojiye sahip olduğunu vurgulayarak “Ülkenin nükleer teknolojiye sahip olması gurur kaynaklarımızdan biridir“ diye belirtti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salehi “Batılılar’ın asıl meselesi siyasi olmasına rağmen onlar teknolojiyi bahane ediyordu. Bu da teknolojide gelişmemize sebep oldu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu bize ‘şartlarımızı yerine getirirseniz iki buçuk yıl sonra size %20 düzeyinde zenginleştirilmiş uranyum veririz’ demesine rağmen biz Şehit Şehriyarı’nın yardımıyla yakıt üretmeye başladık” vurgusunu yaptı.

İranlı yetkili “Nükleer Müzakereler’ın ağır şartlarına rağmen, İran İslam Cumhuriyeti Allah’ın yardımı, halkın desteği ve müzakerecilerimizin gücüyle ilerlemeyi başardı. Nükleer Anlaşma öngörüldüğü gibi uygulansa, gelecek yıl ülkenin hızlı bir şekilde kalkınacağını göreceğiz” açıklamasını yaptı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salehi ayrıca “Doğru yolda olmamızın nedeni İslami İnkılap’tır, çünkü İslami İnkılap hak temelinde kurulmuştur. 36 yıl önce Allah’ü Ekber nidasıyla dünyaya bir başka yönden de bakılabileceğini söyledik. İstikbar, global yönetim şeklini dünyanın dört bucağına dayatsa da İran bu düzeni bozdu” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.