HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: Yaptırım yasaların yeniden askıya alınmaması, Bercam’ın ihlalidir

İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK başkanı, Amerika başkanı Donald Trump’ın yaptırım yasasını tekrar askıya almaması halinde, Bercam nükleer anlaşmasını açıkça ihlal etmiş olacağını söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İAEK başkanı Ali Ekber Salihi dün Tahran’da düzenlenen bir törende yaptığı açıklamada, nükleer sanayide İran hedefinin asla barışçıl olmayan hedeflere doğru ilerlemek olmadığını, zira İslam inkılabı rehberin fetvasına göre nükleer silahların da aralarında olan kitle imha silahların her türlüsünün üretimi, depolaması ve kullanılmasının haram olduğunu belirtti.

Amerika başkanı Trump’ın uluslararası sonuçları olmaksızın Bercam nükleer anlaşmasını bir kenara bırakmak istediğini belirten Salihi, fakat bir çok ülkenin bu bağlamda Amerika’ya eşlik etmeyeceklerini açıkladığını söyledi.

Salihi, Amerika’nın kimyasal silah bahanesi ile başta Irak ve Suriye’ye askeri saldırı düzenlemesi gibi uluslararası alanlardaki uygunsuz siyasetlerine işaretle, Suriye’ye saldırının bu ülkenin kimyasal silahları yasaklayan konvansiyon tarafından silahsızlandırıldığını duyurduğu bir ortamda gerçekleştiği, şimdi de Amerika’nın Suriye’de gerçekleri araştıran grup çalışmasını engellediğini belirtti.

İAEK başkanı Ali Ekber Salihi ayrıca İran’da nükleer güvenliğin sağlanması için AB tarafındnan 5 milyon doların tahsis edildiğine de değinerek Erak ağır su reaktörü yeniden tasarlanması anlaşmasının Çin ile bir anlaşma imzalandığını, iki nükleer reaktör inşaat anlaşmasının da Rusya ile imzalandığını duyurdu./

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.