İran

Salihi: Yaptırımlara rağmen İran’ın nükleer projeleri devam ediliyor

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi yaptığı açıklamada, yaptırımlara rağmen İran’ın nükleer projelerine devam edildiğini belirtti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 15. Ulusal Nükleer Teknoloji Günü yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “İran düşmanlarının yasadışı yaptırımlardan kaynaklanan tüm kısıtlamalar ve baskılara rağmen, nükleer bilim ve teknoloji alanındaki çeşitli projeler, İslami düzen ve hükümetin dış politikası yönünde güçlü biçimde izlenmektedir” dedi.
Salihi, “İslami Şura Meclisi’nin çıkardığı ‘Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı’ yasasının onaylanması ve İran Atom Enerjisi Kurumu tarafından uygulanmasından sonra, ulusal endüstrinin altyapısı titizlikle korunmuştur.” ifadesini kullandı.
İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, “Bu arada başta sanayi, sağlık ve tarım ihtiyaçlarının karşılanması ve ulusal düzeyde enerji tedarik projelerine destek olmak üzere çeşitli alanlarda 133 yeni nükleer kazanımın tanıtılması bu kurumun ayakta olduğunun göstergesidir.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.