FilistinHaberlerOrtadoğu

Şalit’in Gazze’de olması yeni savaşa engel değil

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistinli grupların elindeki Siyonist asker Şalit’in Gazze’de bulunmasının, buraya yeni bir savaş başlatılmasına engel teşkil etmediğini belirterek, işgal ordusunun daha önce de Şalit Gazze’de bulunduğu halde barbar bir savaş başlattığını ifade etti.

Ebu Merzuk, dün (10 Şubat Çarşamba) Alman haber ajansı DPA’ya verdiği demeçte konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şalit konusundaki anlaşma, daha önce ittifak edilen maddeler konusunda Netanyahu’nun geri adım atması nedeniyle imzalanamadı. Arabulucu durumundaki Almanya bunu çok iyi biliyor.”

Esirlerle ilgili bir anlaşmanın imzalanmasının ardından işgal ordusunun başlatacağı yeni bir savaşa Hamas’ın hazır olup olmadığı ve böyle bir senaryonun Şalit’in serbest bırakılmasını engelleyip engellemediğinin sorulması üzerine Ebu Merzuk şöyle dedi: “Şalit’in direniş gruplarının elinde bulunması, Gazze’ye karşı yapılacak bir savaşa engel teşkil etmez. Çünkü son savaş başlatıldığında Şalit yine Gazze’de tutuluyordu. Savaş uçukları her gün onlarca saldırı yapıp, burayı bombalıyordu.”

Filistin iç barışına da değinen Hamas Siyasi Birim üyesi Ebu Merzuk, Mısır hükümetinin Hamas’ın daha önce yaptığı değerlendirmeleri dikkate alması halinde Hamas’ın barış belgesini hemen imzalayacağını belirterek, Kahire’nin hâlihazırda Hamas’a yaptığı bir davet bulunmadığını söyledi.

Ebu Merzuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüşmelere gözcülük eden Mısır daha önce ittifak ettiğimiz noktaların göz önünde bulundurulacağına dair bir taahhütte bulunursa, bu iyi bir çıkış noktası olur ve biz de gider imzayı atarız.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.