HaberlerOrtadoğuSuriye

Şam kırsalının güneybatısında teslim olma ve af kararından faydalanmayı redden teröristler İdlib ve Dera kırsallarına tahliye edildi.

Başkent Şam’ın güneybatı kırsalı Beyt Cin Bölgesinde teslim olup af kararından faydalanmayı reddeden silahlı teröristlerin başka bölgelere tahliyesi için sağlanan uzlaşma anlaşmasının hayata geçirilmesi için gerekli tüm icraatlar tamamlandı.

Güvenlik kaynağı sağlanan anlaşma kapsamında teslim olmayı reddedenlerin tüm ağır silahlarını teslim etmeleri ardından başka bölgelere aktarılacaklarını belirtti. Kaynak ardından ordu birliklerinin bölgeyi tamamen taraması ardından güvenlik ve kontrolü sağlamak üzere konuşlanacağını ardından da tüm hizmet kurumlarının yeniden faaliyete geçeceklerini aktardı.

Suriye Ordu birliklerinin son birkaç gün içinde bölgede terör örgütleri ciddi kayıplara uğratmış, bir çok bölge ve tepeyi kontrollerine geçirmeleri ardından arta kalan teröristleri sıkı çembere almayı başarmıştı. Bölgede kanların akıtılmasına son verme amacıyla da sağlanan anlaşma kapsamında orada bulunan silahlıların büyük çoğunluğu silahlarıyla teslim olup af kararından faydalanmak istedi. Teslim olmayanlar ise otobüslerle başka bölgelere aktarılıyor.

İsrail’den muhtelif tür direk ve dolaylı destek ve talimat alan teröristlerin bir kısmı ise işgal güçlerinin desteği ile civarda bulunan işgal altındaki topraklar ve Lübnan’ın Şeba Beldesine kaçmışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.