HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Şam Ülemalar Birliği, Amerikan Askeri Müdahalesini Reddederek Tekfircilere Silah Ve Para Desteği Veren Arap Ülkelerinden Bu Desteği Kesmeye Çağırdı.

Şam Diyarları Ulemalar Birliği Konferansı “İslam’ın Hoşgörüsü ve Tekfirciliğin Fitnesi” sloganı altında dün Beyrut’ta noktaladığı çalışmalarının bitiminde yayınladığı bildiride, İslam ulusunun içişlerine yönelik Avrupa ve Amerikan müdahalesini reddederek tekfircilere silah ve para desteği veren Arap ülkelerini bu desteği kesmeye çağırdı.

Suriye’ye yönelik sistematik yıkıma ve evlatlarını katletmeye son verme zorunluluğunun vurgulandığı bildiride, Suriye halkının kendi kaderini özgür ve bağımsız iradesi ve demokratik seçimlerle belirlemesi gerektiğinin altı çizildi.

Konferans katılımcıları, Arap ve İslam âleminin İslam adına katliamlar yapan tekfirci gruplar belasıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek tekfircilerin Mısır, Suriye, Irak ve Pakistan’da işledikleri katliamların kara bir leke olduğu gibi insanlığa karşı işlendiğini kaydetti.

Bu katliamları soykırım olarak niteleyen katılımcılar faillerinin yargılanması gerektiğine işaret ederek Şam’da Allame Muhammed Ramazan el-Buti ve beraberindeki cemaatin camiye düzenlenen intihar saldırısında şehit edilmeleri, Allame Seyyid İbrahim el-Seyyid, eşi, kızı ve yandaşlarının Hatla köyünde yapılan katliamda öldürülmesi, Şeyh Hasan Şehata ve yandaşlarının Mısır’da kasıtlı şekilde dövülerek öldürülmesi, Irak çarşı ve camilerindeki patlamalara değindi.

Katılımcılar, İslam’ın hoşgörüsüne vurgu yaparken tekfir fitnesine reddederek İslam çizgisinden sapma ve tekfir fitnesinin İslam ulusuna tehdit oluşturduğu konusunda uyardı.

Bildiride, İslam Ulemalarına tekfirci gruplarla her yer ve koşulda mücadele etme, Müslümanlara katliamlarını ve sapkınlığını anlatma çağrısı yapıldı.

Tekfirci grupların benimsediği tekfir çizgisinin Kuranı Kerim ve Peygamberin sünnetine aykırı olduğuna dikkat çekilen bildiride, tekfiri düşmanları ve kendilerine karşı çıkanları katledip yurtlarından kovma nedeni olarak görenlerin dinle değil şüpheli siyasi hedeflerle hareket ettiklerine işaret edildi.

Katılımcılar bildirinin sonunda, ulusun evlatları ve özellikle militanlara İslam’ın hoşgörüsüne dönme ve sorunlarına diyalog yoluyla çözüm bulma çağrısı yaparak askeri çatışma ve savaşın başta İsrail, ABD ve müttefikleri başta olmak üzere ulusun düşmanlarından başka hiç kimseye hizmet etmeyeceğinin altını çizdi.

Diğer yandan Ulus Hareketi Başkanı ve İslam Çalışma Cephesi üyesi Şeyh Abdülnasır Cebri, Suriye toprakları üzerinde yaşanan katliam, yıkım ve terörden Siyasi Vahhabiliği sorumlu tutarak Şam Diyarları Ulemalar Birliği Konferansının İslam dininin hoşgörü ve kardeşlik dini olduğunu vurgulama taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.