HaberlerHasan Nasrullahİslami VahdetLübnanOrtadoğu

Şam Zirvesi, ABD’nin mesajlarına cevaptır

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Nasrullah, Amerika’nın Suriye’den, İran ve Lübnan İslami direnişinden uzaklaşması isteğine gösterdiği tepkide, Şam zirvesinin Amerika’nın tüm mesajlarına bir cevap olduğunu vurguladı.

Beyrut’ta Peygamberimizin(saa) veladet yıl dönümü ve vahdet haftası dolaysıyla düzenlenen bir törende konuşan Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah, İmam Humeyni – ks – tarafından adlandırılan bu haftanın müslümanların dayanışmasında en önemli etken olduğunu vurguladı.

İran ve Suriye’nin İslami direniş gruplarına verdiği destiği vurgulayan Nasrullah tüm Araplardan İran ve Suriye gibi Filistin milletinin yanında yer almalarını ve bu konuda sorumluluk duymalarını istedi.

Bazı Arap ve İslam ülkelerinin Amerika’nın onları sorgulayacağı korkusundan dolayı direniş liderlerinin bu ülkelerdeki otellerde bile bir araya gelmelerine müsaade etmediğini hatırlatan Nasrullah, Amerika’nın bölgeye yönelik mesajlarına değinerek mesajların Şam’da düzenlenen ve Filistinli direniş gruplarının liderlerinin yanı sıra İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın katıldığı zirveden önce geldiğini, ancak bu zirvenin tüm bu mesajlara bir cevap olduğunu vurguladı.

Nasrullah ayrıca Suriye’nin İran’dan veya Suriye’nin Lübnan direnişinden uzaklaştığı spekülasyonlarının da mutlak yalan olduğunu vurguladı.

Amerika Dışişleri Bakanı Clinton, Ahmedinejad’ın Suriye ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Suriye’den İran’dan uzaklaşmasını ve Hizbullah’a silah vermeyi durdurmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Nisan 2020 (41) içerik yüklenmiştir.