FilistinHaberlerOrtadoğu

Sami Ebu Zuhri: Görüşmelere dönülmesi ulusal değil kişisel bir karardır

Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas) resmi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, ABD’nin gözetiminde yarın (30 Temmuz Salı) Vaşington’da başlatılması beklenen masa başı görüşmelerin Filistin’in bir ulusal kararı olmadığını tamamen kişisel nitelikli bir adım olduğunu dile getirdi.

Ebu Zuhri, bugün yaptığı açıklamasında işgal devletiyle uzlaşma görüşmelerinin yeniden başlatılmasının Filistin halkının gerçek tavrını yansıtmadığına dikkat çekerken, masa başına dönülmesinin Filistin’deki tüm direniş grupları tarafından kesin şekilde reddedilen bir münferit adım olduğunu ifade etti.

Sami Ebu Zuhri, Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas’a yönelik olarak da masa başı görüşmelerine dönme kararından vazgeçmesi çağrısını tekrarlayarak; bunun Filistin davası açısından büyük bir tehlike arz ettiğini, çünkü görüşmelerden kârlı çıkacak tek tarafın siyonist işgal yönetimi olacağını hatırlattı.

Abbas yönetiminin bir yandan işgalcilerle masa başına oturarak uzlaşma arayışı içine girerken, diğer taraftan Mısır’daki cuntayla ve cuntaya destek veren medya organlarıyla işbirliği içinde Hamas’a karşı karalama kampanyası yürütmek suretiyle ulusal uzlaşmanın tüm kapılarını kapatmaya çalışması da dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.