FilistinHaberlerOrtadoğu

Sami Hatır: Ateşkesi kalıcı hale getirme çabaları henüz başarılı olmadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Sami Hatır, Ortadoğu Dörtlüsü eski özel temsilcisi Tony Blair’in Gazze Şeridi’nde ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için yürüttüğü çabaların şu ana kadar başarıya ulaşamadığını söyledi.

Sami Hatır, Quds Press Haber Ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında, ateşkesi kalıcı hale getirme çabalarının arkasında özellikle Batılı ve Avrupalı birçok çevrenin bulunduğunu, bu şahsiyetlerin en başında İngiltere eski başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü eski özel temsilcisi Tony Blair’in geldiğini ifade etti.

Ateşkesi kalıcı hale getirme çabalarının amacının geçen yıl imzalanan ateşkesin kalıcı hale getirilmesine karşılık Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılmasını ve Gazze’nin yeniden imarının yapılmasını, Gazze’nin dünyadaki diğer yerlerde olduğu gibi dış dünyayla bağlantısının olmasını amaçladığını kaydeden Hatır, çabaların başarılı olmasının ilgili çevrelerin tavrına bağlı olduğunu söyleyerek, Hamas olarak bu konuda başlatılan çabaları desteklediklerini dile getirdi.

Hatır, kendilerinin Avrupalılara ve Tony Blair’e gitmediklerini, bilakis Avrupalıların ve Tony Blair’in kendilerine geldiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.