AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Sanchi petrol tankerinin iki müretebbatının cenazesi kara kutu ile birlikte Shanghay’a aktarıldı

Çin sularında vuku bulan bir kaza sonucu çıkan yangında batan İran’a ait Sanchi petrol tankerinin iki müretebbatının cenazesi kara kutu ile birlikte Shanghay aktarıldı.

İRNA’nın bildirdiğine göre İranlı denizcilerin naaşları adli tıpa teslim edilirken geminin kara kutusu da İran, Çin ve Panama ülkeleri temsilcilerinin katıldığı özel bir toplantıyla mühürlenerek gerekli inceleme ve tahkikatın yapılması için dünya gemicilik kuruluşuna gönderildi.

Geminin bulunan iki mürettebatının kimliğinin belirlenmesi için de DNA testinin yapılacağı açıklandı.

Bu arada İran meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkan vekili Muhammed Mehdi Burumendi, İran Petrol tankerinin Doğu Çin Denizi açıklarında 6 ocak’ta kargo gemisiyle çarpışması sonucu kaybolan mürettebatın bulunması ve hadiseyle ilgili incelemelerde bulunmak için gittiği Çin’de yaptığı açıklamada, İran ve Çin kurtarma ekiplerinin gemideki yangını söndürmek için yoğun bir çaba gösterdiklerini söyledi.

İranlı yetkili, hadisenin ardından Çinlilerin mürettebatın tamamının öldüğüne inanmalarına rağmen İranlı kurtarma ekiplerinin ümitlerini kesmeyerek yangını söndürme ve gemiye girmek için yoğun bir şekilde çalışma içinde olduğunu bildirdi ve hadiseyle ilgili gerçek dışı konuların gündeme getirilmemesi gerektiğini bildirdi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Çin’e ait bir yük gemisi Çin doğu sınırlarında İran’a ait bir petrol tankerine çarpış ve bu çarpışma sonucu çıkan yangında gemide patlama ve yangın çıkmış ve geminin 32 mürettebatı kaybolmuş daha sonra gemi çalışanlarından üç kişinin cenazesine ulaşılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.