HaberlerİranOrtadoğu

Sansürsüz tartışma yapılabilirse dünya halkları İran’ı destekler

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ermeni soykırımıyla ilgili medyada çıkan haberlerin İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültürel Miras Kurumu Başkanı Bagai tarafından tekzip edildiğini söyledi.

Kum taklit mercilerine ziyaret etmek için bu şehre giden Ramin Mihmanperest, Cumartesi akşamı gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Mihmanperest, İran Cumhurbaşkan Yardımcısı Bagai’nin sözleri olarak Ermeni soykırımıyla ilgili bazı basın yayın ve medya organlarında çıkan haberler hususunda soruya yanıt vererek, Bagai’nin konuşması kayıtlarda mevcut olduğu gibi Ermeni soykırımıyla ilgili medyada çıkan sözlerin kendisi tarafından tekzip edildiğini söyledi.

Mihmanperest, Bagai’nin konuşmasında belli bir tavır sergilemek istemediğini, iki taraf arasındaki bir konuya değinmek istediğine dikkat çekti.

ABD’nin Irak ve Afganistan’dan çıkmasıyla ilgili başka bir soru üzerinde Mihmanperest, ABD Başkanı Obama’nın Bush’un çizgisinde yürüdüğünü, “değişim” sloganı sözde kaldığını ve demokratların oylarını kaybetmemesi için oyun oynadığını söyledi.

İran Dışişleri Baknlığı Sözcüsü, 50 bin ABD askeri Irak’ta kalmasının bu ülkeden çıkmak niyetleri olmadığının göstergesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın medya ortamında Obama ile tartışıp tartışmayacağı başka bir soruya yanıt veren Mihmanperest, bu öneri Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın kendisi tarafından ortaya atıldığını, Batının böyle bir tartışmaya hazır olmadığını, gerçekleştiğinde ve sansürsüz olarak yayınlandığında dünya milletlerinin İran’ı destekleyeceğini kaydetti.

Mihmanperest, daha önceden yapılan programlama doğrultusunda Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın gideceği New York’ta, BM Genel Kurulu’nda konuşma yapacağını ve ayrıca diğer ülke yetkilileri ile görüşme fırsatı bulunacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.