FilistinHaberlerOrtadoğu

Santralin durması Gazze’de felakete sebep olur

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal devletinin Avrupa Birliği’nin yakıt parasını vermediğini gerekçe göstererek yakıtı tamamıyla kesmesinin ardından Gazze’deki elektrik santralinin yarın (28 Ocak Perşembe) tamamıyla durmasıyla sağlık alanında büyük bir felaketin yaşanabileceği konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı bugün (27 Ocak Çarşamba) yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamada şöyle dedi: “Elektriklerin kesilmesi, tedavi gören yüzlerce hastanın hayatını tehlikeye sokacaktır. Hastanede tedavi edilmekte olan kalp, kanser, böbrek hastalarını, çocuk kliniklerinde bulunan onlarca çocuğu ve ameliyathanelerde sıra bekleyen hastaları büyük bir tehlike bekliyor. Sağlık alanını felç edecek böyle bir uygulama Gazze’de büyük bir insanlık felaketinin yaşanmasına neden olacaktır. Bunun olumsuz faturasını hiç kimse tahmin bile edemez”.

Uluslararası camiaya, Kızılhaç Örgütü’ne, insan hakları dernek ve kurumlarına, dünyanın özgür ve onurlu insanlarına çağrıda bulunan bakanlık, santrali besleyecek fueloilin Gazze’ye ulaştırılması, kuşatmanın kaldırılması ve Gazze’de yetersiz şartlarda tedavi gören hastalar için gereken ilaç ve tıbbi malzemenin geçişi için işgal devletine baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.