ArabistanHaberlerOrtadoğu

Saray Saldırısı Sonrası Ortadan Kaybolan Muhammed Bin Selman’ın Kaderi belirsiz…

Suudi Arabistan veliahdı Muhammet bin Selman’ın siyasi kaderine ilişkin yaklaşık 3 haftadır Arabistan’da birçok önemli değerlendirmeler ve gelişmeler yaşanmakta.

Tesnim Haber Ajansının bildirdiğine göre Suudi Arabistan ‘da 21 Nisan tarihinde yaşanan ve medyaya darbe iddiaları ile gündeme gelen olaylara dair Suud rejimine muhalif birçok analist olayları bin Selman’a yönelik bir terör olarak nitelendirmişlerdi.

Sosyal medyada, Batı ve Arap dünyasında ses getiren Suudi Arabistan’ın krallık sarayından çekilen bir video kaydında, saray çevresinde duyulan karşılıklı silah sesleri, Riyad emniyet güçlerinin de tepkisine neden olmuştu. Ve bu video kaydı sonrasında yaşananlara ilişkin birçok iddia ve yorum yapıldı.

Riyad polisi 21 Nisan tarihinde yaşanan olaya dair yaptığı açıklamada kimliği belirsiz kişiler tarafından kral sarayına gönderilen bir drone emniyet güçlerinin ateş açtığını belirtti. Ancak muhaliflerin sosyal medyada yayınladıkları videolar Riyad polisinin açıklamasını doğrulamazken, saray çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığını göstermekte.

Olaya ilişkin yapılan değerlendirmelerde Suudi şehzadelerin Bin Selman’a darbe girişiminde bulunduğu belirtilmekte. Ayrıca olaylar sırasında Suudi Arabistan kralı ve veliahdının askeri bir konvoy ile ABD kontrolünde olan bir üsse götürüldükleri iddia edildi.

Medyada yer alan bazı haberlerde Suudi Arabistan hava sahasının tüm askeri ve ticari bölgelerde kapatıldığı belirtildi.

Olayların sona ermesinin ardından Muhammed bin Selman ve Suudi Arabistan kralı Selman bin Abdulaziz resmi bir açıklama yaparak tüm güvenlik güçlerinden teşekkür ettiler. Bin Selman yaptığı açıklamada emniyet güçlerini gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ederek aynı şekilde çalışmalarına devam etmelerini istedi.

Bununla birlikte Suudi Arabistan kraliyet sarayından verdiği bilgiler ile tanınan meşhur Twitter kullanıcı Müçtehit yaptığı paylaşımına 21 Nisan olaylarının Riyad polisinin açıkladı tanımlanamayan bir drone ile hiçbir alakasının olmadığını belirtti. Saldırının ağır zırhlı araçlar ile yapıldığını ve hedef gözetmeksiniz sarayın hedef alındığını belirten Müçtehit saldırıyı kimin yaptığı ve neyi hedeflediğine dair ellerinde hiçbir ayrıntının olmadığını vurguladı.

Suudi Arabistan kraliyet sarayında yaşanan olayların üstünden 25 gün geçmesine rağmen olaylara ilişkin herhangi bir ayrıntıya sahip değiliz. Bin Selman’ın saray çevresinde yaşanan saldırı sırasında büyük bir korku ve endişeye kapıldığı ve kendisine yönelik bir darbenin gerçekleştiğini düşünmesi Bin Selman’ın geleceğine ilişkin birçok tahmin ve yorumu da beraberinde getirdi. Bugün Suudi Arabistan medyasında Bakanlar Kurulunun toplantısına ilişkin yayımlanan görüntülerde Muhammed Bin Selman’ın yer almaması dikkat çekti.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı bin Selman hakkında verdiği en son haberin 24 Nisan tarihinde olması (yani olaylardan 3 gün sonra) Bin Selman’ın durumuna ilişkin senaryo ve ihtimalleri güçlendirmekte.

Suudi Arabistan veliahdı Muhammed bin Selman hakkında resmi haber ajansında yapılan en son haber Cibuti Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme oldu. Bunun dışında 21 Nisan tarihinden sonra Bin Selman hakkında herhangi bir haberi Suudi Arabistan resmi haber ajansında göremiyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.