HaberlerİranOrtadoğu

Sattari: İran’ın bilim üretimindeki sırası 34’ten 16’ya yükseldi

İran Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı, dün Brüksel’de, ”İran ve Avrupa Ekonomik ve Teknolojik İşbirliği Konferansı”nda yaptığı konuşmada, İran’ın dünya sıralamasında bilim üretiminde 34. sıradan 16. sıraya yükseldiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin bilim üretiminde ilk sıralarda yer aldığını belirten “Sorena Settari”, İranlı öğrenci sayısının 2.400.000’den 4.800.000’e yükseldiğini belirterek, ”Bu durum, İran’ı mühendis sayısı açısından dünyada ilk 5 ülke arasına yükseltmiştir” dedi.

Settari, İran’ın ileri bioteknoloji, nanobilim, yenilenebilir enerji, kök hücre gibi alanlarda da görülmemiş bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

İran’ın, bilim ve teknolojideki önemli ilerlemelerin yanı sıra, inovasyon ve bilgi temelli ekonomiye doğru ilerlediğini de belirten Sorena Settari, İran’ın çok fazla eğitimli ve girişimci potansiyele sahip insana sahip olduğuna işaretle, İran’ın Batı Asya’da biyolojik ilaçlar üretiminde ilk sırada yer aldığını ve 10’dan fazla ülkeye biyolojik ilaç ihraç ettiğini söyledi.

Settari, İran’ın geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi beş girişimcisi arasında yer aldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.