FilistinHaberlerOrtadoğu

Savaş dayatılırsa karşı koymaya hazırız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim başkan yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Hamas hareketinin işgal yönetimiyle yeni bir savaş istemediğini, fakat işgalciler savaş açarsa buna karşı koymaya da hazır olduğunu ifade etti.

Ebu Merzuk, Suudi Arabistan’da çıkan el-Vatan gazetesine verdiği demeçte şöyle dedi: “Şu anda Siyonistlerle bir savaşa girmek çıkarımıza değildir. Fakat buna rağmen bize bir savaş dayatılırsa ona karşı koymaktan başka çaremiz de olmayacak. Bu durumda Kassam Tugayları ile diğer direniş grupları tetikte olacaktır. Mısır ve Suudi Arabistan’dan, 2007 yılından beri Gazze’ye uygulanan kuşatmanın kaldırılması için çaba harcamalarını istiyoruz.”

Mısır’ın Hamas’ın yaptığı itirazları dikkate almaması halinde iç barış taslağını imzalamayacaklarını belirten Ebu Merzuk şöyle devam etti: “Filistin davasında Mısır’ın oynadığı rolü hiç kimse inkâr edemez. Bu, bizim taslakta işgal yönetimiyle ilgili bazı maddeleri imzalayacağımız anlamına da gelmez. Bundan, Hamas’ın iç bölünmeyi sonlandırmak istemediği sonucu da çıkarılamaz. Bizim etraflı düşünmeye ve ondan sonra karar vermeye ihtiyacımız var. Mısır Filistin dosyasını idare edemiyorsa, o zaman onu başka taraflara bıraksın.”

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.