HaberlerİranOrtadoğu

Savunma için gerekli herşeye sahibiz

Tümgeneral Musevi, “İran İslam Cumhuriyeti Ordusu bugün, savunmaya gerekli silah, donanım ve taktik açılarından her şeye sahip” diye vurguladı.

Tümgeneral Seyyid Abdürrahim Musevi, Hava Kuvvetlerinin sabah yemin töreni merasimi etrafında muhabirlerle sohbet ederken, “Ordunun bütün personeli, bu milletin evlatları olup da, genelde dindar ailelerde yetiştiklerinden, Pehlevi rejimiyle bir şekilde muhalefet halindeydiler. Bu yüzden, dini mercilik ve ruhaniyet makamına uyarak, bu konuya bağlı kaldılar. Ve bu arada Hava Kuvvetleri diğerlerinden daha bilinçli ve daha cesur idi ” ifadesini kullandı.

Ordu Genel Komutan Vekili Tümgeneral Musevi daha sonra, hava savunmasına ilişkin bağımsız karargahın kurulması konusuna değinerek, “Ülkenin tamamının hava savunmasını yöneten bu karargah, Hava Kuvvetlerinin içerisinden kopup geldi ve tabiri caizse, Hava Kuvvetlerinin eğittiği bir yiğide benziyor” diye ilave etti.

Tümgeneral Musevi ayrıca, İslami İran Ordusunun bölge ve dünya ülkeleri arasındaki konumunu değerlendirirken, “Bir Ordunun gücünü değerlendirirken, onu muhtelif açılardan ele almak gerekir. Ama genelde bir Ordunun güç boyutlarını teşkil eden şeylerin başında iman, zafere inanç ve savunma konusunda kendi imkanlarına dayanma hususları geliyor. Son 22 günlük Gazze savaşı ve daha önce de 33 günlük Lübnan savaşında da şahid olduğumuz gibi, Filistinli mücahitler ve Hizbullah Güçleri gelişmiş silahlara sahip olmamalarına rağmen, inançları ve öz güvenleri sayesinde, gırtlaklarına kadar en gelişmiş silahlarla donanmış olan Siyonist düşmanlarına galip gelmeyi başardılar” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (23) içerik yüklenmiştir.