Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Seçimler İslam devletine bağlılığı gösterdi

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi Ayetullah Ali Hameney bugün Tahran’da milyonlarca kişinin katıldığı Cuma namazında halka hitaben yaptığı açıklamada, İran seçimlerinin İran’ın adilane yönetimini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Ayetullah Hameney, “Geçtiğimiz seçimler adilane bir yönetimin olduğunu gösterdi. İslami değerleri sarsmak isteyenler adilane yönetimin ne demek olduğunu bilmezler. Kibirli güçler bir tarafta dururken, adalet dinden yoksun kalıyor. Bizimkisi adilane bir yönetim, bu adilane yönetim insanlarla kalplerinizi her zaman açık tutun. İşte o zaman Allah kalplerini birbirine daha da yaklaştırıyor. Seçimler, insanların kendilerine güvendiğini ve bu ülkenin değerlerine bağlılıklarına gösterdi. Eğer insanlar kendilerini özgür hissetmeselerdi zaten seçim sandıklarına gitmezlerdi. İslami değerlere güvenmek bu seçimlerin kanıtıdır. Bu güven İslami değerlerin en büyük temelidir. Düşman güçler, seçimlere şüphe ve gölge düşürmek istediler. Halk arasında panik yaratmak istediler. Geçen seçimler düşmanlarımız için siyasi bir deprem, sizler için ise bir kutlamaydı” diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “ İran’ın genç nesli, politik bir bakış açılarının olduğunu tüm dünyaya açıkça gösterdi. Devrim günlerinde bütün kalpler heyecanla doluydu. Bugün bu anlayışın bizim dönemimizde bir şevke dönüştüğünü görüyorsunuz. Bu gözden kaçırılmayacak bir şevk. Bazı insanlar bazı adayların bazı düşüncelerini destekliyor, bu çok doğal ancak bütün bunların arasında büyük bir birleşim görüyorsunuz bu kadar insanın bir görüş birliğine vardığını görüyorsunuz. Bu büyük harekete katılan herkes de bunu görüyoruz. İslam devriminin 30 yıl önceki zaferinden sonra insanların bu kararı İslami değerlere bağlılıklarını gösteriyor. Bu yeni bir hareket ortaya çıkardı. Önümüze önemli bir fırsat sundu’’ dedi.

“Bütün kardeşlerimize sükunet içerisinde kalmalarını ve kötülükten uzak durmalarınız öneriyorum” diyen Ayetullah İmam Hamaney, “Batı ülkelerine kibir taşıyan bazı liderlere, medyaya değinmek istiyorum. Son seçimleri göz önünde bulunursak ne kadar abartırsam abartayım yine de bunun önemli olmadığını görüyoruz. İran’da yapılan 10’uncu Cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük bir halk gösterisi idi’’ dedi.

Ayetullah Hamaney, ‘’ Bu seçimlerle İran halkı, geleceğinin bilincinde olduğunu gösterdi. Halkın seçimlere katılımı bize bunu gösteriyor. Seçimler insanların kendi kurumları ile dayanışma içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu ülke için sizin yaptığınız ama benim duymadığım fedakârlıklar olabilir. 1979’da yaşananlar bile geçen hafta yaptığımız seçimlerin etkisini oluşturmamıştı. Bütün bunlar halkın bizim arkamızda olduğunu gösteriyor. Sizlerin varlığı beni onurlandırıyor’’ dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “İslam devletine güven olmasaydı seçimlere katılım oranı bu kadar yüksek olmazdı. İran’ın düşmanları seçimlerin güvenirliliğini sarsmaya çalıştı. Halk bu tuzağa düşmemelidir. Seçimler şeffaf bir ortamda gerçekleştirildi, tüm adaylar İslam devrimine bağlı ve ülkeye hizmet etmiş sadık kişiler” dedi.

Seçim kampanyalarının “şeffaf” geçtiğini ifade eden Ayetullah Hamaney, düşmanlar ve “pis Siyonistlere ait yabancı medyanın seçimden önce, hile olacağı iddialarıyla seçimin meşruiyetine gölge düşürmeyi planladığını dile getirdi.

Ayetullah Hamaney, “Düşman, devlete güvenmemeniz gerektiğini söylüyor fakat İran halkı kimi başkan seçmek istediğine karar verdi” şeklinde konuştu.

Ülkenin “barış ve sükûnete” ihtiyacı olduğunu belirten Ayetullah Hamaney, İranlıların inançlarına bağlı kalması, yanlış yollara sapmamaları gerektiğini söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “Kafa ve ruh huzuruna kavuşunca bilgece kararlar verebilirsiniz. Toplumun bugün barış ve sükûnete ihtiyacı var.” diye konuştu.

1979 yılındaki devrimin ardından çeşitli olayların yaşandığını hatırlatan Ayetullah Hamaney, “Ancak kararlı bir şekilde ilerleyen bu toplum fırtınalı denizlerde sıkıntı yaşanmadı. Allah’ın yardımı ile bu toplum bütün yüksek hedeflerine ulaşacaktır” dedi.

Seçimlere hile karıştırıldığını yönündeki iddialara değinen Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “İslami nizamda kimse halkın oylarını manipüle edemez. Tüm oylar İslam devrimi için kullanıldı. 11 milyon oy farkı hile olamaz” dedi.

Ayetullah Hamaney, 12 Haziran’daki seçimlere katılımın yüzde 85 olmasını “büyük bir başarı” olarak nitelendirerek, Katılım oranının yüksek olmasını “halkın sistem ile olan dayanışmasını” gösterdiğini vurguladı ve , “Halk özgür olmasaydı seçimlere katılmazdı. İslami yapıya olan güvenin kanıtı, bu seçimdir.” diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “Adaylar aşırılığa kaçmamalı, dökülen kandan adaylar sorumlu olur. Seçim sonucu sandıkta çıkar, sokakta değil. Sokak eylemleri kabul edilemez ve sona erdirilmeli. Adayların sonuçlara itiraz etme hakkı bulunuyor ancak bu yasal yollardan gerçekleştirilmeli. Kimse bize, sokak gösterileri nedeniyle adayların yasadışı taleplerini kabul ettiremeyecektir” diye konuştu.

Üst düzey yetkililer arasında görüş ayrılıkları olabileceğini ama rejimde çatlak olmadığını söyleyen Ayetullah Hamaney, kendi iç ve dış politikasının Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a yakın olduğunu söyleyerek “Ahmedinejad’a karşı yalan belge sunuldu” diye konuştu.

Ayetullah Hamaney, “İnanmak, Müslümanlar için çok önemlidir. Allah’ın kutsal yolunda yürüyenlerin bunun karşılığını alacağı herkes tarafından bilinir. Karşı çıkanlara karşı güçlü adım atılırsa onlarla daha iyi mücadele edilebilir. İslam’ın düşmanları her zaman onların kalbini kırmayı aşıladılar. İslam tarihi boyunca bunun örneklerini birçok kez gördük. Peygamberin cihadından önce de benzer durumlarla karşılaşıldı. İnancını sıkı bir şekilde korumayı başaran Müslümanlar huzuru buldu ve refaha kavuştu. Bu sükûnet, bu huzur onlara izlememeleri gereken yolu ve panik yapmamaları gerektiğini gösterdi. Kalpleri kırılmış olsa da yollarına devam ettiler” diye konuştu.

İnsanların içinde huzur olduğu zaman daha mantıklı kararlar alınabileceğini belirten Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, “Bütün bunlar bu kutsal inancın bizlere bağışladıklarıdır. Toplumumuz, huzura ve sükûnete ihtiyaç duyuyor. Bu toplum, bu özelliklere kendi içinde sahip olmaya çalışıyor’’ dedi.

Recep ayına yaklaştığını belirten Ayetullah Hameney, ‘’ Bu ayda içimize bir bakış açısı bir okyanus akıyor adeta. Ancak bunun yanı sıra insanların kendilerini eğitip ders çıkarması çok önemli. Bunlar kalbimizi Allah’a daha çok yakınlaştırır. Allah yoluna giden doğru adımlar bunlardır. Kalbinizde olanlar dilinize akar. Diliniz sözcükler sarf ederken sözcükler Allah’tan gelir. Allah’ın kutsal öğretilerinden ayrılmamak gerekir. Bu, hepimizin ihtiyaç duyduğu bir özelliktir” diye konuştu.

İslam’ın başlangıcından bugüne kadar çok farklı olaylar yaşandığını belirten Ayetullah Hameney, ‘’ Bunlardan bazıları bizi güçlendirdi, bazıları ise tam bir kargaşa getirdi. Bütün bu zamanlarda Allah’ın yolunda ilerleyen bizleri bir gemiye benzetebiliriz. Fırtınalı yollarda bile Allah’ın yolundan ayrılmamak için azimle ilerleyen gemiler. Bu Allah’ın bizi kutsadığını gösteren bir işarettir’’ dedi.

Ayetullah Hameney, ‘’Bu Allah’ın sizin gibi inanan insanları koruduğunu gösterir. Bizden sevgisini esirgemeyen bizi koruyan Allah’ı unutmamalıyız. Eğer Allah, bize önem veriyorsa biz de kendi sorumluluklarımızı unutmamalıyız, Onu her zaman anıp, hissetmeliyiz. Nerede olursanız olun aydınlanmış kalplerinizi her zaman açık tutun. İşte o zaman Allah sizlere ışığını verip sizi koruyacaktır’’ diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Ezilenlerinin Rehberi, ‘’Buradaki insanlardan gördüğüm kadarıyla ve bana gelen bilgilerden anladığım kadarıyla şuna inanıyorum ve şundan eminim ki, Allah’ın da yardımıyla, toplumumuz en yüksek amaçlarına ulaşacaktır. Buradaki ruhani atmosfer herkes tarafından takdir edilmeli. Bu siyasi heyecan ve karmaşa bizi Allah’ı hatırlamaktan alıkoymamalıdır. Nereye gittiğimizi nereye doğru yol aldığımızı daime hatırlamayız’’ dedi.

İslami Devrimin saf ve dürüst inançlar üzerine kurulduğunu ve bu yolda ilerlediği takdirde yol edeceğimiz belirten Ayetullah Hameney , ‘’ Bunlar bizim sahip olduğumuz değerlere dayanıyor. Bizleri doğru yoldan uzaklaştıracak unsurlara rağmen insanlar Allah’ı unutmuyor” dedi.

Materyalizmin etkili olduğu bu dünyada acının da etkin olduğunu ifade eden Ayetullah Hameney, “Düşünürler bile ne yapacağını bilmiyor, bazıları her şeyin ruhani şeylere dayalı olduğunu düşünüyor. Ama biz karşımıza çıkan engelleri de içimizdeki inançla yendik. Bugün o kadar dindar görünmeyen insanlar da var aramızda. Ancak onlar da umut besliyor ve onlar da Allah’tan yardım bekliyor. Peygamberimizi, Allah’ı her zaman içimizde hissederek ruhani unsurlara sahip çıkarak içimizde yaşıyoruz. Bu kutsal huzurun milletimiz içerisinde hâkim olmasının sebebi bu. Bu güçlü millet için Allah’tan zafer diliyoruz. Düşmanlarımıza karşı bizim yüreklerimizi cesaretlendirmesini istiyoruz. Onu dikkatle dinleyin” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.