HaberlerİranOrtadoğu

Seçimlerde herhangi bir hileye rastlanılmamıştır

Anayasayı koruyucular konseyi sözcüsü Kedhüdai, cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından Mir Hüseyin Musevi’nin seçimlerde hile yapıldığı ile ilgili gündeme getirdiği iddiaların hiç birinin doğru çıkmadığını açıkladı.

Onuncu dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili gelen şikayetlerin değerlendirme süreci hakkında açıklamada bulunan anayasayı koruyucular konseyi sözcüsü Kedhüdai, son on günde yapılan çalışmaların tamamlandığını, ancak maslahat gereği adaylara daha fazla süre tanındığını kaydetti.

Kedhüdai, itiraz süresinin uzatılmasının adayların taraftarları arasında daha fazla güven duygusu yaratmaya yönelik olduğunu belirterek son on günde yapılan araştırmalarda genellikle her seçimde göze çarpan ufak tefek hataların dışında hiç bir büyük hatanın görülmediğini ve son seçimlerin İran’da gerçekleşen en sağlıklı seçimlerden biri olduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Son seçimlerin sağlıklı geçmesi için anayasayı koruyucular konseyinin geçmişe nazaran daha sıkı tedbirler uyguladığını kaydeden Kedhüdai, yapılan incelemeler sonucu cumhurbaşkanlığı adaylarından Mir Hüseyin Musevi’nin hile olarak iddia ettiği durumların hiç birinin doğru çıkmadığının anlaşıldığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.