FilistinHaberlerOrtadoğu

Seçimlere kadar görevimizin başındayız

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, başkanlık ve milletvekili seçimleri yapılıncaya kadar görevlerinde kalıp hizmetlerini sürdüreceklerini belirterek, şu anda görevdeki hükümetin meşru bir hükümet olduğunu ifade etti.

Başbakan İsmail Heniyye dün (14 Şubat Pazar) başbakanlık konutunda Adalet Bakanlığıyla, savcılık ve askeri yargı mensuplarını kabulde yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Hükümet görevden alınsa bile, bu kez yeni bir hükümet kurulup mecliste güvenoyu alıncaya kadar işleri idare eden bir hükümet konumuna düşer. Şu anda meşru bir hükümet konumundayız.”

Hükümetin çalışmalarıyla iftihar ettiklerini ve vatandaşların övündüğü yargıyla kendilerinin de övündüklerini kaydeden Heniyye, Gazze’nin saygın bir yargı ve hukuka sahip olduğunu, yargının ilk defa başkalarının etkisi altında kalmadan çalıştığını ve insanların bugün hukukun gölgesinde yaşadıklarını söyledi.

Yargının daha önce siyasilerin müdahalelerine maruz kaldığını belirten Heniyye, o zaman bölgede güven ve huzurun da bulunmadığını ifade etti.

Arap zirvesi ve iç barış konularına da değinen Heniyye, “Tarablus’ta yapılacak Arap zirvesinden önce Filistin iç barışının sağlanması, Filistin’in bu toplantıya barışmış olarak katılması gerekir. Bu konuda ciddi çabalar sarf etmek gerekir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.