EyyamullahFilistinHaberlerOrtadoğu

Şehadetinin on birinci yıl dönümünde Salah Şehade’yi anarken…

Filistin direnişinin etkin liderlerinden olan, Hamas’ın askerî kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin komutanı Salah Şehade, 22 Temmuz 2002 gecesi siyonist işgal güçlerinin ağır bombayla gerçekleştirdikleri saldırıda şehit edilmişti. İşgalci saldırganlar bu saldırıda sadece Şehade’yi değil hanımını ve çocuklarını da öldürdüler. F-16 uçaklarıyla düzenlenen saldırıda Şehade’nin ve aile fertlerinin ikamet ettiği binanın üzerine tam bir ton ağırlığında bomba atıldı. Çünkü işgalciler onu bütün aile fertleriyle birlikte hayatta kalmalarına ihtimal bırakmayacak şekilde parçalamayı dolayısıyla kaldığı evi tamamen yerle bir etmeyi planlamışlardı.

Gerçekleştirilen saldırıda Salah Şehade’nin ve ailesinin kaldığı evle birlikte 4 ev tamamen yerle bir edildi. Dolayısıyla 11’i çocuk, 3’ü kadın olmak üzere 17 kişi şehit edildi. Yani işgalci saldırganlar tam anlamıyla bir katliam gerçekleştirdiler. Öldürülen çocuklardan biri 2 aylık, diğeri 18 aylık bebekti. Dört evin imha edilmesi sebebiyle şehit edilenler arasında Şehade ailesinin komşularından ve onların çocuklarından da şehit edilenler olmuştu.

Hamas’ın askerî kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin yıllarca liderliğini yapması sebebiyle Filistin direnişinde önemli bir konumu olan ve uzun yıllar işgal güçleri tarafında “birinci derecede aranan kişi” ilan edilmesi sebebiyle sürekli izini kaybettirerek mücadele eden Salah Şehade tarihe ismini yazdırmış önemli komutanlardan biriydi.

Şehadetinin on birinci yıl dönümünde Salah Şehade’yi rahmetle anıyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.