FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Şehid Ali Seyyid Şirazi anıldı – Fotoğraf Galerisi

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu üst düzey komutanları, Devrim Muhafızları üst düzey komutanları, İslam nizamının yetkilileri ile hükümetten bir grup yetkili ve halkın katılımı ile Şehid Komutan Ali Seyyid Şirazi anıldı.

Ali Seyyid Şirazi’nin Kısaca Hayatı

Ali Seyyid Şirazi 1944 yılında İran’ın Kaboud Gonbad kentinde dünyaya geldi. Ali Seyyid Şirazi’nin babası dönemin İran ordusunda askerdi ve oğlunu da asker olması yönünde teşvik ediyordu. 1964 yılında askeri öğrenci olarak İran ordusuna girdi.

1974 yılında ABD’ye askeri eğitim görmeye giden Ali Seyyid Şirazi burada bazı müslüman gençler ile tanıştı ve Şah’a karşı ilk faaliyetlerini burada yürüttü. Bu eylemleri yüzünden hapishaneye atılan Ali Seyyid Şirazi, İslam Devrimi ile birlikte serbest kaldı.

Devrimden sonra ortaya çıkan Kürdistan isyanlarının bastırılmasında önemli rol oynadı. Daha sonra patlak veren İran-Irak Savaşı boyunca kilit rollerde bulundu ve büyük zaferlerin altına imzasını attı.

Kahramanlığı ve cesareti sonucunda İmam Humeyni(ra) tarafından 1981 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Yaptığı hizmetler sonucunda Demir Adam lakabı ile anılmaya başlandı.

10 Nisan 1999 günü oğlunun okula götürmek için çıktığı evinin önünde Halkın Münafıkları örgütü tarafından düzenlenen bombalı saldırıda şehid oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.