FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Şehid Beheşti’yi Anma Merasimleri – Fotoğraf Galerisi

Seyyid Muhammed Hüseyni Beheşti, 19 yıl önce böyle bir günde kendi partisinin bürosunda bir patlama olayı vasıtasıyla Şehid düşürüldü.

İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin(ks) gibi büyük âlimlerin yanında talebelik yapmış olan, İslam İnkılâbının parlak simalarından Dr Beheşti, 61 yıl önce İran’ın İsfahan kentinde dünyaya gelmiştir. Onun aile kökeni, Şehidlerin Efendisi Hz İmam Hüseyin’in(as) oğlu Hz Zeyn-ül Abidin(a) hanedanına kadar uzanmaktadır.

Fransızcayı Ortaokul döneminde İngilizceyi de, Kum kentinde dini ilimler öğrenimi görürken öğrenmiş olan Seyyid Muhammed Beheşti, 18 yaşında Kum Dini İlimler Medresesinde öğrenime başladı.

Kum Dini İlimler Medresesini bitirdikten sonra İlahiyat Fakültesine geçen ve oradan da mezun olduktan sonra, bir yandan Kum’da bir lisede İngilizce dersi veren Şehit Beheşti, aynı zamanda, bir yandan dönemin din âlimlerinin derslerini takip ederken bir yandan da, bir üniversitede Felsefe dalında öğrenimini sürdürüyordu. Ve sonuçta İlahiyat ve Felsefe dalında Doktorasını alabildi.

Hayatı boyunca İslam idealleri ve insan özgürlüğü uğruna mücadele veren Dr Beheşti, eski Şah Pehlevi döneminde, rejimin işgalci İsrail’den öğrendiği korkunç işkenceleriyle bilinen istihbarat teşkilatı SAVAK’ın çok tehlikeli olarak gördüğü kişilerden biri sayılıyordu.

İslam İnkılâbının zaferinden sonra, Meclis Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunmasına rağmen sade hayatı ve öğrencilik ruhunu hala koruyan Şehid Beheşti nihayet böyle bir günde, İslam Cumhuriyeti adlı partisinin merkez binasında, kendisine yakın yarenlerinden 72 kişiyle birlikte, terörist Münafıklar örgütüne mensup unsurlarca yerleştirilmiş olan güçlü bir bombanın infilak etmesiyle şehid düşürüldü.
Bu Şehitlerin tümünü saygıyla anıyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.