FilistinFotoğraflarHaberlerOrtadoğu

Şehidlerin cenazesine onbinler katıldı

Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad, güvenlik güçlerinin Rafah’taki tekfirci gruba düzenlediği operasyonun darbecilerin Gazze’den kovulmasından bu yana Gazze halkının iki yıldır yaşadığı huzur ve güveni korumak üzere yapıldığını söyledi.

Hammad, çatışmalarda hayatını kaybedenlerden yedisinin dünkü (15 Ağustos Cumartesi) cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “İnsanların aklını çelecek asılsız isimler altında güvenliği bozacak girişimler karşısında İçişleri Bakanlığı eli kolu bağlı oturmayacak” dedi.

Rafah’taki çatışmaların tekfirci grubun Gazze polisine ateş açmasıyla başladığını belirten Hammad, sorunun barışçı yollarla çözümü için birçok aracılık girişiminde bulunulduğunu fakat grup üyelerinin aracıları dinlemediğini ve hükümeti tekfir ederek hükümet üyelerini tehdit ettiğini söyledi.

Rafah polisine de operasyonu yönetme ve güvenliği korumadaki başarısı dolayısıyla teşekkür eden Hammad, tekfirci grubun liderinin ve korumalarının intihar ettiğini ve onlarca taraftarının gözaltına alındığını bildirdi.

İçişleri Bakanı, operasyon sırasında hayatını kaybeden güvenlik görevlilerine de övgüde bulundu.

Rafah’ta sorunun barışçı yolla çözülmesi için aracılık yaptığı sırada haince öldürülen El-Kassam komutanı Muhammed Eş-Şimali ve diğer şehitlerin Rafah kentinde düzenlenen cenaze törenine on binlerce Filistinli katıldı.

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’ni destekleyen sloganlar eşliğinde yapılan törende Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad’ın yanı sıra Rafah Polis Müdürü Ebu Ubeyde El-Cerrah ve üst düzey yetkililer de hazır bulundu.Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.