HaberlerDünyaFilistinİranİşgalci İsrail RejimiKasım SüleymaniOrtadoğu

“Şehit Kasım Süleymani’nin Filistin direnişini füze gücü seviyesinde kendi kendine yeten bir duruma getirmede çok önemli bir rol oynadı”

Filistin davası hiç şüphesiz Şehit General Kasım Süleymani için çok önemliydi ve yirmi yılı aşkın yaptığı Kudüs Gücü komutanlığı görevi boyunca çeşitli Filistinli gruplarla en fazla temas kuran isimdir.

General Kasım Süleymani, çeşitli dini veya siyasi gruplarla birlikte çalışıyordu. Bu strateji, Filistin’de Siyonist Rejime karşı mücadele veren direnişin gücünün artmasını sağladı.

General Süleymani’ye çok yakın olan direniş gruplarından biri Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Komutanlık Genel Sekreteri ve kurucusu Ahmed Cibril’dir.

Filistin direnişinin önemli isimlerinden Ahmet Cibril geçtiğimiz Temmuz’da Şam’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.Şu anda FHKC’nin yeni genel sekreter yardımcısı olan Ahmet Cibril’nin oğlu Halid Ahmet Cibril Tesnim Haber Ajansı’na verdiği özel röportajda, General Süleymani’nin Siyonist Rejime karşı mücadelede Filistinli grupları desteklemedeki rolünü anlattı.

Tesnim muhabirinin “Direnişçi bir Filistinli olarak, İran’ın ve özellikle direniş gruplarını desteklemedeki rolünü ve çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” yönelttiği soruya Halid Ahmet Cibril, “Şehit Kasım Süleymani ile makamında yaptığımız görüşmelerden birinde, IŞİD ve El Nusra Cephesi’nin mevkiini  gösteren bir haritanın bulunduğu büyük bir salona girdik. Hacı Kasım, ‘Artık peşi sıra Irak topraklarını ele geçiren IŞİD’in siyah bayrağından kurtulmak istiyoruz’ dedi.

Ancak Şehit Kasım Süleymani’nin iradesi, her türlü zihinsel ve askeri iradeden daha üstündü.

Tekrar ziyarete gittiğimizde, söz konusu haritayı yeniden görmek istediğimizi söyledik. Hacı Kasım bize haritayı gösterdi ve bu sefer haritada daha önce siyah olan yerlerin yeşile döndüğünü gördük.” yanıtını verdi.

Halid Ahmet, Filistin meselesi ve özellikle Kudüs’ün Kasım Süleymani için son derece önemli olduğunu belirterek, “Özellikle Kudüs meselesi Hacı Kasım Süleymani’nin gönlü ve zihninde yüksek bir yere sahipti.” dedi.

General Süleymani’nin Filistin direniş gruplarını desteklemek için büyük çaba sarf ettiğini anlatan Halid Ahmet Cibril, şöyle devam etti:

 “Gazze Şeridi’nin, kara, deniz ve havadan Siyonist Rejim tarafından kuşatılmış dar bir coğrafi bölge olduğunu biliyoruz, ancak buna rağmen, “Kudüs’ün Kılıcı” olarak adlandırılan son operasyonda, niteliksel ve önemli bir değişiklik Filistin direnişinin füze cephaneliğiydi. Hepimiz Şehit Kasım Süleymani’nin Filistin direnişini füze gücü seviyesinde kendi kendine yeten bir duruma getirmede çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz.”

Halid Ahmet, Şehit Kasım Süleymani’nin direniş ile Siyonist düşman arasında bir korku dengesi yaratmada büyük rol ve etkiye sahip olduğunu ifade ederek, “Filistin direnişi ile 1948’de kurulan ve Büyük Şeytan ve tüm Avrupa ülkeleri tarafından desteklenen işgalci rejim arasında böyle bir dengeyi kurmak kolay değil. Hacı Kasım ayrıca bir füze sisteminin geliştirilmesini önerdi.

General Süleymani aracılığıyla Halk Cephesi Araştırma Enstitüsü uzmanlarından ilk yardım alan biz olduk. Hamas Hareketi ile füzeler ve füzenin itici gücü, harp başlıkları ve güdümlü sistemlerin nasıl inşa edileceği konusunda koordine olduk.Tüm bunlar Şehit Kasım Süleymani’nin bilgisi ve gözetimi ile yapıldı ve bu onun için çok önemli bir stratejik konuydu.” açıklamalarında bulundu.

Şehit General Kasım Süleymani’nin kişiliğine ilişkin, “Hacı Kasım Süleymani bir kahramandır. Dersini iyi öğrendi ve kalbiyle ezberledi, ardından sonucu gördü. General Süleymani, planladığı tüm stratejik projelerini tamamladı; 2000 ve 2006 stratejik projesi (Lübnan’da İsrail  Siyonist Rejimin yenilgisi). General Süleymani ayrıca, terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede zafer kazandı ve Suriye yönetiminin devrilmesini engelledi.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.