AsyaHaberler

Sel, Pakistan’ın zirai mahsulünü yok etti

Pakistan’da son 20 günde 1600’den fazla kişinin ölümüne, 14 milyondan fazla kişinin doğrudan ve dolaylı olarak etkilenmesine neden olan sel felaketinin tarım ülkesi Pakistan’ın ekonomisine verdiği zararın boyutları ortaya çıkmaya başladı.

Pakistan Ziraat Kurumu, 500 bin ton buğday ve şekerin, 2 milyon balya pamuğun seller nedeniyle yok olduğunu açıkladı.

Ülkenin tarım ambarı olan Sind ve Pencap ovalarının büyük oranda sular altında kaldığı belirtilirken, ekili alanlarda ne kadar mahsulün sular altında kaldığının tespit edilemediği kaydedildi.

Sellerin en son ulaştığı güneydeki Sind eyaletinin Başbakanı Sayid Kaim Ali Şah, eyalette 3,5 milyon kişinin sellerden etkilendiğini, ilk belirlemelere göre 35 milyar rupi (410 milyon dolar) tutarında zarar oluştuğunu, ancak bu rakama tarım arazilerindeki zararın dahil edilmediğini söyledi.

Bu arada, Pakistan Ulusal Sağlık Kurumu, kirli suların etkisiyle ishal ve kolera salgını oluşması konusunda uyarıda bulundu. Kurum, afet bölgelerindeki çocuklarda görülen ateşli hastalık ve ishal oranında endişe verici oranlara ulaştığını açıkladı.

Ülkedeki ulusal ve uluslararası yardım kuruluşları da “bir an evvel ve çok miktarda” yardım ulaşmazsa, binlerce kişinin daha hayatının tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

Öte yandan, Pakistan’a uluslararası yardımlar gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği, Pakistan’a 10 milyon euro daha yardım yapılacağını, ABD de yardımlarını 20 milyon dolar daha artarak 55 milyon dolara çıkacağını duyurdu.

Meteoroloji yetkilileri, son üç haftadır ülkede genelinde etkili olan muson yağmurlarının zayıflamakta olduğu ve önümüzdeki üç gün boyunca sağanak yağmurların duracağı bilgisini verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.