FilistinHaberlerOrtadoğu

Selam Feyyad başkanlığındaki Filistin yönetimi’nin yolsuzlukları gizleniyor

Filistinli Gazeteciler Forumu, Batı Yaka’da yolsuzluğun yaygın olduğuna dair “Eman” Şeffaflık Koalisyonu’nun raporunda yer alan bilgilere Filistin medyasının gereken ilgiyi göstermemesini eleştirdi.

Konuyla ilgili dün (27 Nisan Cumartesi) yayınladığı bildiride Filistin Yönetimi’nin rapora sansür uygulama kararını kınayan Gazeteciler Forumu, söz konusu kararın vatandaşların bilgi edinme ve gazetecilerin kamuoyunu aydınlatma özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade etti.

Raporda kamu mallarının yağmalanması, kara para aklama, görevi kötüye kullanma ve kişisel çıkar sağlama gibi konularla ilgili ayrıntılı bilgilere yer verildiğini belirten Gazeteciler Forumu, raporun 2013 yılında gazetecileri hedef alan gözaltına alma ve ifade vermeye çağırma olaylarını da belgelendirdiğini söyledi.

Filistin Yönetimi’nin gerçekleri kamuoyundan saklamak yerine raporda bahsedilen ihlalleri gerçekleştirenleri hesaba çekmesini ve yargılamasını isteyen Gazeteciler Forumu, basın-yayın organlarını da Filistin Yönetimi’nin sansür kararına boyun eğmemeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.