HaberlerİranOrtadoğu

Şemhani: Batı anlaşmaya yönelik ihmallerini gidermelidir

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, İran ziyaretinin devamında Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani’yle görüşerek bölgesel ve uluslararası olaylara ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Şemhani bu görüşmede, özellikle ekonomi, sigorta ve bankacılık gibi alanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerin kalıcı ve güçlü bir seviyeye ulaşarak vakit kaybetmeden uygulamaya geçmesini istedi.

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, İran’ın nükleer anlaşmasını uluslararası çapta uyulması gereken bir sözleşme olduğuna değinerek, “Denetleme kurumlarının bildirdiği gibi, İran anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir, ancak bu anlaşmanın başarıya ulaşması için Batı tarafından ihmallerin giderilmesi ve tüm tarafların sorumluluklarına uyması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Şemhani son olarak, AB’nin Suudi Arabistan’ın acımasız saldırısına maruz kalan Yemen halkına müdahale etmesini talep ederek, bu konuda oluşan her türlü ihmalin Suudilerle ortaklığın göstergesi olduğunu ifade etti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da bu görüşmede İran’ın terör örgütlerine karşı mücadelede önemli role sahip olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.