AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Şemhani: İran ile Pakistan ilişkileri bazılarının etkisi altında kalmayacak

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile Pakistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Cancua bugün Tahran’da bir araya geldi. Görüşmede Şemhani, İran’ın bazı ülkelerin silah göndermek ve terörist kiralamak suretiyle sınırlarda güvensizlik çıkarmasına ve Tahran-İslam münasebetlerini olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğini kaydetti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile Pakistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Naserhan Cancua bugün Tahran’da bir araya geldiler. Görüşmede Şemhani, sınırların güvenliğinin korunmasına, uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığıyla ve eşkiyalarla ortak mücadeleye vurgu yaparak, ikili münasebetlerin her alanda geliştirilmesini istedi.

ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisini eleştiren Şemhani, İslam ülkelerinin ABD’nin sinsi ve fitneci politikalarına karşı uyanık olup, caydırıcı girişimlerde bulunmaları gerektiğinin altını çizdi.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ayrıca Filistin meselesine İslam dünyasının birincil önceliği olarak vurgu yaptı.

Pakistan Ulusal Güvenlik Danışmanı da görüşmede İslam ülkelerin Müslümanlar ve İslam ülkeleri arasında anlaşmazlığı tırmandırmak hedefini güden dış komplolar karşısında uyanık olmaları gerektiğini belirterek, Pakistan’ın İran İslam Cumhuriyeti ile güvenlik ve ekonomi alanlarında işbirliğini geliştireceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.