HaberlerİranOrtadoğu

Şemhani: İran Terörizmle Mücadeledeki Tecrübelerini Bölge Ülkeleri İle Paylaşmaya Hazırdır

Resmi ziyaret için Tahran’a gelen Özbekistan Milli Güvenlik Komisyonu sekreteri SViktor Mahmudov, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya geldi.

Görüşmede Şemhani, iki ülke liderleri arasında 2017 yılında yapılan anlaşmalara işaret ederek; İran İslam Cumhuriyeti’nin siyasi, güvenlik, ekonomi, askeri ve bilim alanlarında ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Şemhani, Özbek Cumhurbaşkanı’nın komşularıyla yapıcı katılımı güçlendirme politikasını memnuniyetle karşıladığını belirterek; İran ve Özbekistan Asya Ülkeleri arasında işbirliği sağlanması amacıyla birbirleri için güvenilir şirket olabilirler, açıklamasında bulundu.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ayrıca, Afganistan’da siyasi, ekonomik, güvenlik ve toplumsal krizlerin artmasının ve NATO üyesi ülkelerin bu ülkede güvenliği bozan uygulamalarının çok endişe verici olduğunu belirterek; İran ve Özbekistan ortak çalışma yaparak, işbirliğini artırarak ve milli birlik hükumetini destekleyerek Afganistan’da güvenliğin sağlanmasına ve ekonominin düzeltilmesine katkı sağlayabilirler, ifadelerini kullandı.

Şemhani daha sonra terörizm, aşırıcılık ve ayrılıkçı düşüncelerle çok yönlü mücadelenin bölgenin gerekliliği olduğunu ifade ederek; Vahabiyet aşırıcı terörizmin ideolojik kaynağıdır ve IŞİD bu doğrultuda bazı dünya ülkeleri ve ahmak bazı bölge aktörleri tarafından oluşturulmuştur, açıklamasında bulundu.

Şemhani ayrıca, Amerika’nın terörizmi kullanma hedefine işaret ederek ve IŞİD’in Afganistan’a ulaşmasından endişe duyduğunu belirterek; İran İslam Cumhuriyeti’nin terörizmle mücadeledeki benzersiz ve parlak tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Şemhani Özbekistan’ın diğer ülkelere, özellikle de Cabahar limanından pazarlara erişim sağlamaya odaklanan çok taraflı ekonomik işbirliğinin önemini vurgulayarak; Özbekistan, Türkmenistan, İran ve Umman’da bir koridor oluşturulmasının hızlandırılması, bu koridorun parçası olan ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesinde önemli sıçramalara yol açabilir, dedi.

Görüşmede Özbekistan Milli Güvenlik Komisyonu sekreteri de İran’ı ziyaret etmekten ve üst düzey yetkililerle görüşmüş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; Rusya Federasyonu Güvenlik Konferansı sırasında Rusya Federasyonu tarafından açıklanan stratejiler, sürdürülebilir güvenliğin tesis edilmesi ve bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin kapsamlı gelişimi için çok açık, yapıcı ve gerçekçi bir vizyon sağlamıştır, ifadelerini kullandı.

Mahmudov ayrıca, Afganistan’daki kanlı ve talihsiz olayların bölgedeki tüm ülkelerin rahatsız olmasına ve endişe duymasına neden olduğunu belirterek, bu ülkenin hükümetine güvensizlik ve istikrarsızlıkla başa çıkması konusunda yardımcı olacak ciddi bir bölgesel harekete ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Mahmudov, iki ülke arasında ekonomik, transit, enerji ve güvenlik işbirliği alanlarında büyük bir değişim potansiyeli olduğunu belirterek, “İki ülke arasındaki yapıcı ilişkiler, herhangi bir ülkeye karşı değildir ve üçüncü tarafların eylemlerinden etkilenmez.” İfadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.