HaberlerİranOrtadoğu

Şemhani: KOEP ile ilgili müzakere imkanı yoktur

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planının(KOEP) gözden geçirilmesi ile ilgili sözlerinin küstahça ve hayal ürünü olduğunu söyledi.

El Alem televizyon kanalına açıklamada bulunan Şemhani, ‘’Amerika’nın KOEP’le ilgili son zamanlardaki davranışı yasa dışıdır ve parçalanmaz bir bütün olan anlaşma ile ilgili yeni müzakere imkanı mevcut değildir’’ dedi.

Şemhani, KOEP’in 5+1 grubundan İran’ın en az isteği olduğunu belirterek, ‘’İran’ın KOEP çerçevesindeki tüm taahhütlerini yerine getirmesine rağmen, Amerika ve hatta Avrupa taahhütlerinden kaynaklı ekonomik açılımlar henüz gerçekleşmemiştir ve bu durumda KOEP’in gözden geçirilmesinden söz etmek küstahça ve hayal ürünüdür’’ dedi.

Şemhani, İran’ın füze gücünün yerli ve 8 yıllık savaştaki savunma teçhizatlarının teminindeki mazlumluğundan kaynaklandığını ve tamamlanma sürecine devam edeceğini belirtti.

Şemhani, İran’ın füze programı ve savunma gücüyle ilgili her hangi bir müzakere yapılmayacağını söyledi.

Şemhani, İran’ın bölgedeki politikalarının BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olmadığını belirterek, ‘’Amerika’nın İran’ın istikrar yaratan davranışlarından yanlış görüntü verme çabası Washington ve müttefiklerinin terörizmi bölge ülkelerine tahmil etme çabalarında hezimete uğramalarından kaynaklanmaktadır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.