HaberlerİranOrtadoğu

Şemhani: Terörizm tehlikeli bir virüs gibi sınırları aşmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Ali Şemhani, terörizmin tehlikeli bir virüs gibi sınırları aştığını ve bundan dolayı terörle mücadelede ortak ve ayrımcılıktan uzak tutumlar sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Cumhurbaşkanının özel temsilcisi Aleksander Lavrentiyev ile Tahran’da görüşen Şemhani, Suriye’de teristlerin Suriye halkı aleyhinde işledikleri cinayetlere değinerak, ‘’Eğer Avrupa ülkeleri birkaç teröristin ülkelerinde var olmasından kaygı duyuyorlarsa, bazı bölge ülkeleri tarafından mali ve silah desteği gören binlerce eğitim görmüş tekfirci guruplardan daha çok kaygı duymalılar ve kendi vatandaşlarının güvenliği için teröristlere daha çok silah ve insan gücü gönderilmesine engel olmalılar’’ dedi.

Terörizmin tehlikeli bir virüs gibi sınırları aştığını vurgulayan Şemhani, ‘’Terörizm araç olarak belli ülkeler tarafından kullanılmamalı ve bundan dolayı terörle mücadele de ayrımcılık olmaksızın ve koordineli bir şekilde yapılmalı’’ dedi.

İran-Rusya- Suriye ve Direniş Cephesinin terörizmle mücadelede etkili işbirliğine değinen Şemhani, ‘’Biz her zaman Suriye’de siyasi çözüm yolu bulmak istiyoruz ve bize göre askeri yol sadece silahtan vazgeçmek istemeyen guruplar karşısında olmalı’’ dedi.

Astana toplantılarının Suriye’de ateşkesin sağlanmasında önemli role sahip olduğunu ifade eden Şemhani, ‘’Silahlı gurupların ateşkese muhalif bazı ülkelerin tahrik etmesi ile müzakerelerden kaçmalarına izin vermemeli’’ dedi.

ABD’nin Suriye’ye füze saldırısını kınayan Şemhani, Suriye ve Irak’ta kimyasal silahların terörist guruplara hangi yollarla ulaştığının belirlenmesi için gerçekleri araştırma komisyonu oluşması gereğini vurgu yaparak,’’ABD’nin gayrı meşru ve gayrı kanuni füze saldırısının peşi bırakılmamalı’’ dedi.

Şemhani,’’ ABD’nin saldırısı Suriye’de silahlı gurupların ve teröristlerin askeri yola umut bağlamalarına neden oldu. ABD’nin yeni yönetimi tarafından Suriye’ye gerçek dışı bahanelerle saldırısı o ülkenin daha önce Afganistan ve Irak’ta denediği ve hezimete uğradığı yoldan başka bir şey değildir ve kesin olarak ABD’nin hezimeti ile sonuçlanacaktır’’ dedi.

Şemhani,’’Suriye topraklarının işgali ve o ülkede Merkezi Yönetimin izni olmadan terörizmle mücadele bahanesi ile askeri varlık bulundurmak, Suriye toprak bütünlüğü ve egemenliğine saldırı sayılmakta ve uluslararası kurallara aykırıdır’’ dedi.

Lavrentiyev de İran’ın Suriye’de barış şçin siyasi süreçte oynadığı yapıcı rolü desteklediklerini belirterek, ‘’Moskova teröristler ve siyasi çözüm yoluna bağlı olmayanlarla askeri mücadele taahhüdüne bağlıdır ve siyasi süreçlerin yanında IŞİD, El Nüsra ve onlarla bağlı guruplarla mücadeleye devam edecektir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.