İslami Davet

Şemhani: Trump’ın açıklamaları, savaşçı halet-i ruhiye göstergesidir

21 Eylül 2017 1:13

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şemhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün BM Genel Kurul Toplantısı’ndaki açıklamalarının onun uluslararası anlaşmalar ve hukuk hakkındaki zayıf anlayışını ortaya koyduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump dün BM Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada nükleer anlaşmayı, korkunç ve utanç verici bir anlaşma niteledi, ayrıca İran’ı terörizme destek vermekle suçladı.

Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu da, ABD Başkanı’nın iddialarını destekleyerek, Trump’ın sözlerini sarih ve cesurca niteledi.

İslam İnkılabı Rehberi Temsilcisi ve İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ABD Başkanı ve Siyonist rejim Başkanı’nın dün BM Genel Kurul Toplantısı’nda İran aleyhinde sarf ettikleri sözlerle tepki göstererek; bu açıklamaların onların savaşçı, düşmanca ve anti barış haleti-ruhiyelerini gösterdiğini vurguladı.

Trump’ın nükleer anlaşmanın İran’ın nükleer silah yapımı için bir kılıftan ibaret olduğu ve ABD tarihinin en kötü anlaşması olduğuna dair sözleri hakkında ise Şemhani; nükleer anlaşmayı imzalayan taraflardan hiçbirinin bu uluslararası anlaşma uyarınca kabul edilen mekanizmaları boş ve hukuktan yoksun bahanelerle kabul etmekten kaçınma hakkına sahip olmadığını vurguladı.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri; danışmanlarının Trump’a yaptığı şovların ülkelerin tavır ve iradesini değiştirmekte etkili olmadığını hatırlatmaları gerektiğini vurguladı.

Şemhani, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer anlaşmanın imzalanmasının ardından 7 kez İran’ın yükümlülüklerine bağlı kaldığını ve nükleer faaliyetlerinin barışçıl seyrini teyit ettiğine temasla, psikolojik operasyon amacıyla yapılan her türlü suçlamaların değersiz olduğunu kaydetti.

İslam İnkılabı Rehberi Temsilcisi, Netanyahu’nun İran’ın Yemen’deki savaşta rol ifa ettiğine dair iddiası hakkında ise; ABD Başkanı’nın kamuoyunun dikkatini dağıtmak için farklı açıklamalarda bulunduğunu, Suudi rejimin ABD’nin silah ve istihbarat desteğiyle savunmasız ve fakir Yemen halkını yoğun biçimde bombaladığını ve misket bombası gibi yasak silahlarla Yemen’in alt yapısını imha ettiğini belirtti.

Şemhani, ABD Başkanı’nı yalancı ve bölgede tekfirci ve terörist grupların hamisi olarak niteledi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, her yıl BM Genel Kurul Toplantısı’nda çocukça hareketler yapan Siyonist rejim Başbakanı’nın sözlerine de tepki göstererek; “Filistinli çocuk ve kadınları katili olan bu rejim ve kendisine dünya milletlerinin nefreti dalga dalga artarken, kuşkusuz Güney Kutup penguenleri da çocuk katili bu rejimin yanında durma utancını kabul etmeyecek” diye konuştu.

Şemhani: Trump’ın açıklamaları, savaşçı halet-i ruhiye göstergesidir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık