kuzey koreDünyaHaberler

Seol: Kuzey Kore, 6 füze daha ateşledi

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin 17 füzenin ardından 6 füze daha ateşlediğini duyurdu.

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik karşılıklı füze atışmalarıyla tırmanmaya devam ediyor. Pyongyang’ın bugün içerisinde Güney Kore sularına fırlattığı füzelerin sayısı 23’e ulaşırken bunun kendi tarihinde bir gün içerisinde en çok atağa geçtiği gün olarak kaydedildiği belirtildi.

Kuzey Kore Çarşamba günü denize en az 23 füze fırlattı; bunlardan biri Güney Kore’nin kıyılarının 60 kilometre açığına düştü ve ülkenin Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol yaptığı açıklamada bu eylemi “toprak ihlali” olarak nitelendirdi.

1945 yılında yarımadanın bölünmesinden bu yana ilk kez bir balistik füze, Güney Kore kıyılarının bu kadar yakınına düştü. Aynı zamanda bugün, Pyonyang’ın bir gün içerisinde en çok füze fırlattığı gün olarak da kayıtlara geçti. Güney Kore ise buna karşılık olarak Kuzey Kore sularına 3 füze ateşledi.

Pyongyang tarafından fırlatılan füzelerden birinin Güney Kore karasularının dışına, ancak Koreler arası tartışmalı sınır kabul edilen Kuzey Sınır Çizgisinin (NLL) güneyine düştüğü bildirildi.

Güney Kore ordusundan öğle saatlerinde yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin, Doğu ve Sarı Deniz’e doğru altı füze daha ateşlediği ifade edilmişti. Ordu tarafından yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore tarafından atılan son füzeler, Sondok ve Sinpo bölgelerinden Doğu Denizi’ne, Kwail ve Onchon bölgelerinden de Sarı Deniz’e doğru fırlatılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (48) içerik yüklenmiştir.