FilistinHaberlerOrtadoğu

Serbest bırakılan 63 Filistinli esir yeniden tutuklandı

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, Kasım 2011 tarihinde Hamas hareketiyle işgal rejimi arasında sağlanan esir takası anlaşmasıyla özgürlüğe kavuşan 63 esirin tekrar tutuklandığını belirtti.

Merkezin basın sözcüsü Riyad El-Eşkar, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada El-Eşkar, tutuklamaların Mısır gözetiminde ve taahhüdünde sağlanan anlaşmayı bozma anlamına geldiğini belirterek, anlaşmaya göre serbest bırakılan esirlerin tekrar tutuklanmaması gerektiğini ifade etti.

Özgürlüğe kavuşan esirlere yapılan baskı ve takiplerin aslında dört ay önce El-Halil şehrinde kaybolan ve ardından ölü olarak bulunan üç Siyonistle başlamadığına dikkat çeken El-Eşkar, baskıların esirlerin özgürlüğe kavuşmalarıyla başladığını söyledi.

Üç Siyonistin kaybolmasının ardından 65 esirin yeniden tutuklandığını belirten El-Eşkar, esirlerden 2’isinin serbest bırakıldığını hatırlattı.

63 esirden 15’i El-Halil’de, 11’i Cenin’de, 10’u Ramallah ve El-Bire’de, 9’u Kudüs’te, 7’si Tulkerem’de, 6’sı Nablus’ta, 2’si Beytlahim ve Kalkiliya’da ve biri de Selfit’te tutuklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.