HaberlerİranOrtadoğu

Seyf: İran’ın diğer ülkelerle bankacılık faaliyetlerinde hiç bir kısıtlama yok

İran Merkez Bankası başkanı Veliyullah Seyf, İran İslam Cumhuriyetinin Amerika’nın dışında hiç bir ülkeyle bankacılık faaliyetleri konusunda bir kısıtlamanın olmadığını söyledi.

Dün Tahran’da Güney Afrika maliye bakanıyla görüşmesinde bu açıklamayı yapan İran Merkez Bankası başkanı Seyf, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmayla İran aleyhindeki yaptırımların kaldırıldığını ama ilk yaptırımların kaldığını ve bunların da nükleer müzakerelerle irtibatının olmadığını söyledi.

Veliyyullah Seyf, İran ve Güney Afrika arasında yaptırımlardan önce bankacılık alanında müspet ilişkilerin olduğunu hatırlatarak; yaptırımlardan önce iki ülke ilişkilerinin iyi bir düzeyde olduğunu ama yaptırımlar döneminde bu ilişkilerin azaldığını şimdi ise yaptırımların kaldırılmasıyla ilişkilerin yeniden gelişmesi gerektiğini söyledi.

İran Merkez Bankası başkanı, İran ve Amerika arasında gündeme getirtilen son konulara da temasla; sonuç olarak Amerikan dışişleri bakanı Kerry’nin, Avrupa Bankaları’na İran’la işbirliği yapılması yönünde açıklamasıyla sonuçlandığını söyledi.

Güney Afrika maliye bakanı da, İran ve G. Afrika bankaları arasında ilişkilerin kurulmasına onay verdiklerini belirtirken; G. Afrika’nın, ”Bankacılık Encümeni” adında bir derneğin olduğunu ve bunun bütün bankaların temsilcisi olduğunu belirterek; bu dernek kanalıyla İran’la direkt bankacılık ilişkilerini sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.